Letošní Mendelovo výročí připomíná i křeslo vyrobené robotickým 3D tiskem

foto Křeslo inspirované výročím 200 let od narození zakladatel genetiky Gregora Johanna Mendela vzniklo robotickým 3D tiskem na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Snímek je z 12. prosince 2022.

Brno - Zelené křeslo, které vypadá jako vytvořené z hromady hrášků, vytvořil pomocí robotického 3D tisku Martin Krčma z Ústavu konstruování strojní fakulty VUT v Brně. Křeslo je inspirované 200. výročím narození genetika Gregora Johanna Mendela. Fakulta strojního inženýrství VUT o tom informovala v tiskové zprávě.

Doktorand z Ústavu konstruování strojní fakulty VUT v Brně Martin Krčma vytvořil pomocí robotického 3D tisku křeslo inspirované výročím 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Snímek je z 13. prosince 2022. "Shodou okolností jsem zrovna zpracovával úlohy do cvičení pro studenty a jejich součástí byl i algoritmus, který generuje objekty z mračen bodů, s charakteristickou podobou shluku koulí. Ten samý skript jsem pak použil pro generování návrhu hráškového křesla. Ve skutečnosti nejsem autorem samotného designu, ale autorem algoritmu, který je autorem návrhu křesla," uvedl Krčma.

Podobu křesla tedy navrhl počítač, kterému Krčma měnil vstupní parametry, dokud program sám nepřišel s návrhem dobře vypadajícího kusu nábytku. K výrobě Krčma použil 3D tisk robotickým ramenem v jedné z fakultních laboratoří. Křeslo vznikalo zhruba deset hodin z 15 kilogramů materiálu.

"Křeslo je vytištěno z pelet z PLA, což je polymer vyráběný ze škrobu. Tento materiál má velkou výhodu, že je bezpečný jak pro výrobu, tak i následně při kontaktu s lidmi," uvedl doktorand Krčma. Na výrobu křesla získal podporu z minigrantu Mendel 2022 vypsaného Brnem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď