Letos narozená slůňata v pražské zoo už umí plavat

foto Sloní samičky Lakuna i Amalee, které se v pražské zoologické zahradě narodily letos v březnu a květnu, velmi rychle rostou a přibývají na váze. Od svého narození vyrostly obě o více než 20 centimetrů a jejich váha se blíží ke 300 kilogramům.

Praha - Sloní samičky Lakuna i Amalee, které se v pražské zoologické zahradě narodily letos v březnu a květnu, velmi rychle rostou a přibývají na váze. Od svého narození vyrostly obě o více než 20 centimetrů a jejich váha se blíží ke 300 kilogramům. Umí už plavat a zvykají si na pobyt ve výběhu se svým otcem samcem Ankhorem. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí zoologické zahrady Lucie Dosedělová.

"Slůňata přibývají na váze průměrně sedm až deset kilogramů za týden. Amalee dokonce předhonila Lakunu. Je vidět, že má v sobě geny po své matce. Janita je také větší slon, a ačkoliv je tedy Amalee mladší, tak už je dneska těžší než Lakuna," uvedl kurátor savců Pavel Brandl. Lakuna krátce po porodu měřila zhruba 88 centimetrů a teď má 108,5 centimetru, Amalee proti porodní výšce vyrostla cca o 17 centimetrů na 107 centimetrů. Váha u Lakuny ukazuje 278 kilogramů, u Amalee o osm kilogramů více.

Návštěvníci mohou slůňata vidět i ve venkovním bazénu. "Obě už se umí potápět a nehrozí tedy žádné riziko," podotkl Brandl. Obě sloní samičky také přitahuje bláto. Podle Brandla sloni letos v létě vydupali obrovskou jámu, ve které se shromažďuje dešťová voda. "My jí teď budeme využívat jako kaliště, kam budeme vodu ještě připouštět. Když je horko, najdete tedy zaručeně obě slůňata právě tady, jak se ohazují blátem a vytvářejí si vlastní pleťovou masku," řekl.

Návštěvníci mohou slůňata vidět venku hned po ránu, kdy vyjdou společně se svými matkami Tamarou a Janitou i staršími samicemi Gulab a Shanti na ranní kolečko po výběhu. Chovatelé už také před pár týdny začali se slučováním sloního samce Ankhora a obou malých samiček. Tento kontakt je pro malá slůňata velmi důležitý, podle Brandla tak od malička vidí samce jako vzor. "Naučí se jej respektovat a také se ho v dospělosti nebudou bát," uvedl.

Sloni se v pražské zoo chovají od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě dvou mláďat sedm slonů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď