Léto bez živé hudby: koncerty ruší hvězdy od Biebera po Swiftovou

foto Americká zpěvačka Taylor Swiftová na udílení hudebních cen American Music Awards v Los Angeles 24. listopadu 2019.

Los Angeles - Další hvězdy světové populární hudby ruší koncerty, které se měly uskutečnit v příštích měsících včetně letních, kdy je navíc festivalová sezona. Turné zrušili kanadský zpěvák Justin Bieber nebo Američanka Taylor Swiftová. Někteří hudebníci a pořadatelé dokonce očekávají, že koncertní život zůstane kvůli koronavirové krizi umlčen po celý zbytek roku, upozornila agentura Bloomberg. Podle ní bude mít krize pro hudební branži pravděpodobně dlouhodobě negativní důsledky.

Zatímco sportovní ligy či restaurace se snaží být připraveny na znovuotevření, v hudebním průmyslu panuje rostoucí shoda na tom, že koncerty se jen tak brzy nevrátí. Už v uplynulých týdnech byly zrušeny květnové a červnové festivaly a koncerty a ty červencové a srpnové budou muset nejspíš také hledat náhradní termín, pokud se tak už nestalo.

Taylor Swiftová dokonce svým fanouškům v pátek sdělila, že tento rok už vůbec naživo nevystoupí. "Je mi tak líto, že vás nebudu moci vidět na koncertě, ale vím, že je to správné rozhodnutí," uvedla 30letá zpěvačka na twitteru. Justin Bieber zrušil stávající turné a odložil desítky vystoupení.

Obě hudební celebrity nejsou v rušení koncertů naplánovaných na příští měsíce žádnou výjimkou. Spíš by bylo obtížné najít hudebníka, který stále věří, že se ještě koncem jara nebo v létě postaví na pódium.

Právě léto je nejlukrativnější období pro koncertní byznys, uvedl Bloomberg. Na celém světě se konají velké festivaly a show. Podle magazínu Pollstar jenom v USA bude výpadek tržeb za vstupenky činit pět miliard dolarů (126 miliard korun), pokud se žádné letní akce neuskuteční. Suma přitom nezahrnuje ztracené příjmy z reklamy, prodeje suvenýrů či občerstvení.

Koncertní průmysl bude nejspíš utlumen déle než restaurace nebo kina, která mohou otevřít při omezené kapacitě, domnívá se Bloomberg. Sportovní ligy, které mají většinu příjmů z dohod s médii, se zase mohou konat bez diváků. Ale koncerty předpokládají velké davy lidí natěsnaných na sebe, což jsou ty nejpříznivější okolnosti pro šíření koronaviru.

"Odvětví živých koncertů možná bude mít nejtěžší pozici ze všech odvětví v Americe," cituje Bloomberg Gregga Perloffa, organizátora sanfranciského festivalu Outside Lands, který se koná v srpnu, ale bude nejspíš odložen možná až na říjen nebo příští rok.

Už teď je bezprostřední dopad koronavirové krize na hudební průmysl drtivý. Právě živé koncerty byly mezi prvními podniky, které musely koronaviru ustoupit.

Odolný vůči krizi se však zdá být byznys se streamovanou hudbou. Největšímu hudebnímu vydavatelství Universal Music se i v koronavirové krizi zvýšil čtvrtletní obrat o 18 procent na 1,77 miliardy eur (přes 48 miliard Kč), a to z větší části díky nárůstu objemu streamované hudby, oznámil dnes francouzský mateřský koncern Vivendi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď