Letní teploty dojezd elektromobilů snižují méně než mrazy

foto Ford Mustang Mach-E

I když teploměry ukážou venkovní teplotu vyšší než třicet stupňů, posádka jedoucí v elektromobilu se nemusí obávat nějakého dramatického snížení dojezdu vinou zapnuté klimatizace. Vyplývá to z výsledků výzkumu, které zveřejnil americký portál Recurrentauto.com. Ten se specializuje na shromažďování dat o elektromobilech.

Do výzkumu bylo zahrnuto celkem devět typů elektromobilů. Mezi nimi například Fordy F-150 Lighting a Mach-E, Hyundai Kona, Nissan Leaf a všechny typy značky Tesla.

Všechna vozidla měla klimatizaci nastavenou na 21 stupňů Celsia a zkoumalo se snížení dojezdu při různých venkovních teplotách. Pokud teploměr ukazoval teplotu okolního vzduchu 23 stupňů Celsia, pak dojezd zůstal na výrobcem deklarované hodnotě. Zvýšení venkovní teploty na 26,7 stupně znamenalo úbytek dojezdu o 2,8 procenta. Další oteplení na 29,4 stupně snížilo dojezd o 3,5 a na 32,2 o 5 procent. Dramatičtější nárůst úbytku přišel už při opravdu horkých 35 stupních. V tomu případě výzkumníci naměřili dojezd nižší o plných patnáct procent.

V zimě, kdy se interiéry naopak musejí ohřívat, bývají rozdíly vyšší. Důvodem je podle výzkumníků hlavně fakt, že rozdíly mezi venkovní a nastavenou vnitřní teplotou jsou v létě nižší než v zimě. Zatímco v létě jde při venkovních 35 a vnitřních 21 stupních pouze o 14 stupňů Celsia, v zimě se jedná často o více než dvacet stupňů. Vyrovnávání teplot pak logicky vyžaduje více elektrické energie.

Autonaelektřinu.cz 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď