Letní škola staré hudby Valtice přivítá rekordních 379 studentů

foto Zkouška hudební skupiny Collegium Marianum na zahajovací večerní koncert 30. ročníku mezinárodní letní školy staré hudby se konala 8. července ve Valticích na Břeclavsku. Na flétnu hraje umělecká vedoucí skupiny Jana Semerádová.

Valtice (Břeclavsko) - Rekordní počet 379 studentů bude vyučovat 30 lektorů na jubilejním 30. ročníku mezinárodní letní školy staré hudby, která dnes začíná na zámku ve Valticích na Břeclavsku. ČTK to řekl umělecký ředitel letní školy Marek Štryncl. Letní škola potrvá do 14. července. Letošní novinkou je dramatická třída pro dospívající nebo argentinský lektor, který vyučuje hru na hudební nástroj cink.

Do Valtic se každoročně sjíždějí profesionální hudebníci, tanečníci, studenti, děti, ale i amatéři, kteří se chtějí věnovat interpretaci hudby předromantických stylů a získávají nové poznatky od renomovaných českých i zahraničních lektorů. "Ve více než 30 třídách se bude vyučovat například hra na cembalo, barokní flétnu, housle, violu da gamba nebo na cink, dechový nástroj nejvíce podobný lidskému hlasu," uvedla za pořadatele Žaneta Bartová.

Podle ní četné sólové pěvecké třídy doplní ansámblový zpěv, sbor nebo gregoriánský chorál. Nebudou chybět ani lekce barokního herectví a novinkou je dramatická třída pro dospívající. Značnou část studentů tvoří příznivci historického tance.

Součástí akce je cyklus koncertů, který nese název Hudební Rendez-vous Valtice. Letos cyklus zahájí přední český soubor Collegium Marianum v čele s flétnistkou Janou Semerádovou s představením slavné kapely hraběte Morzina a hudbou barokní Prahy. Další dny vzdá soubor Societas Incognitorum hold zakladateli letní školy staré hudby Miroslavu Venhodovi. V programu jsou i tradiční lektorské koncerty.

Hojně navštěvovaná je Valtická barokní noc, která je v plánu ve čtvrtek v jízdárně. Na programu je improvizované divadlo nazvané commedia del ́arte. "Ve stejný okamžik hudba, tanec a zpěv vstoupí do jízdárny, barokního divadla i kaple a nocí tiché nádvoří zámku herci promění v pouliční divadlo plné vtipu," uvedla Bartová.

Chybět nebude ani hudba slovenských archivů, tančírna pro každého i múzy z 16. a 17. století a barokní ohňostroj. Vystoupí soubory Schola Gregoriana Pragensis, Chorea Historica, Solamente Naturali a divadelního soubor Geisslers Hofcomoedianten.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď