Letní filmová škola představuje v sekci Terra festivalis portugalské snímky

foto Úvodní tisková konference k zahájení 48. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti, 29. července 2022. Programový ředitel festivalu Jan Jílek.

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti představuje letos v sekci Terra festivalis portugalské snímky. Pořadatelé festivalu sekci věnují vybrané zemi, jejíž filmy jsou progresivní a zvané na prestižní světové festivaly, na kterých případně získávají i ocenění, řekl ČTK programový ředitel přehlídky Jan Jílek.

Tentokrát podle něj padla volba na Portugalsko. "V rámci sekce představíme jak žánrové filmy, třeba mapující historii druhé poloviny 20. století v Portugalsku, tak i umělečtější filmy. A i řadu témat, která jsou důležitá pro Portugalsko, jako třeba vyrovnávání se s koloniální minulostí a tak dále," uvedl Jílek.

Přehlídka nabízí v sekci osm snímků. Dnes ráno mohli návštěvníci festivalu zhlédnout film Évonprs deníky. Režisérský tandem Maureen Fazendeirová a Miguel Gomes ve snímku vyprávěném pozpátku hravým způsobem reflektuje takzvané lockdowny zapříčiněné koronavirovou pandemií.

Odpoledne festival nabídne film Mosquito, který režíroval Jo?o Nuno Pinto. Sleduje v něm příběh sedmnáctiletého vojáka, jak v období první světové války putuje neznámou krajinou za vlastní jednotkou u jezera Malawi v tehdejším britském protektorátu Ňasko. Večer bude možné vidět snímek Smutek a radost v životech žiraf. Režisér Tiago Guedes v něm nabízí tragikomický příběh vysoké dospívající dívky a jejího plyšového medvěda.

Obsáhlou sekci věnovanou portugalským filmům nabídla LFŠ už v roce 2013. Tehdy byl hostem festivalu i režisér Pedro Costa. Letos podle Jílka bohužel nedorazí, přesto přehlídka v minulých dnech nabídla jeho poslední snímek Vitalina Varelová. Děj dramatu je zasazený do lisabonské chudinské čtvrti obývané především kapverdskými přistěhovalci.

Sekce Terra festivalis je součástí programu LFŠ od roku 2019. V minulých letech představila filmovou tvorbu Bulharska, Izraele a Mexika. Letošní 48. ročník festivalu začal v pátek 29. července, potrvá do čtvrtka 4. srpna. Promítne zhruba 180 filmů. Program je rozdělen do tří základních bloků, kterými jsou Historie, Současnost a Česko/Slovensko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď