Letecký den v Plasích nabízí legendární MiG i špičkovou akrobacii

foto Dvoudenní letecká přehlídka Den ve vzduchu pokračovala 27. dubna na letišti v Plasech na Plzeňsku. Akce patří k největším leteckým show v zemi.

Plzeň - Stíhačku MiG 15-UTI, leteckou akrobacii v podání vicemistra světa Red Bull Air Race 2017 Martina Šonky nebo ukázku armádních stíhaček JAS 39 Gripen a obřího bojového vrtulníku Mil Mi-24 nabídne největší západočeská letecká přehlídka Den ve vzduchu s Plzeňským krajem. Na letišti v Plasích 28. a 29. dubna akce připomene i sté výročí vzniku Československa. Tisíce návštěvníků pobaví také nejtišším závodem nabitých strojů. V rychlosti tu totiž budou vůbec poprvé soutěžit elektromobil a elektroletadlo, řekl dnes ČTK za pořadatele akce Jiří Pěč.

Na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové začala 5. září dvoudenní mezinárodní přehlídka letecké techniky CIAF 2015. Na snímku je proudový MiG-15 z České republiky. Na Den ve vzduchu chodí kolem 18.000 návštěvníků. Letos se mohou těšit zejména na stíhačku MiG 15-UTI. "Tato legenda létala v historii také kolem Plzně, když ve druhé polovině minulého století patřila československému letectvu a sídlila na letišti v Líních," řekl Pěč. Stíhačky už tradičně představí i Armáda ČR, která nad letištěm na zahájení programu uskuteční přelety s gripeny. Obří vrtulník Mil Mi-24, přezdívaný Satanův koráb, s délkou přes 21 metrů, se ukáže v letu.

Další lahůdkou programu je podle Pěče celodřevěné letadlo Avia BH-1. Letoun, který byl vyrobený v roce 1920, byl vůbec prvním moderním a zcela originálním strojem celodřevěné konstrukce společnosti Avia. Představení stroje je připomínkou stého výročí vzniku Československa. Pohled do historie letectví nabídne také skupina Bavarian Bücker Formation se třemi stroji Bücker 131 Jungmann z roku 1933.

Závod světové série ve fourcrossu horských kol JBC 4X Revelations - finále, 15. července v Jablonci nad Nisou. Doprovodný program před finálovým závodem obstaral letecký akrobat Martin Šonka. Letecký den už v minulosti přichystal nejrůznější závody letadel s dalšími silnými stroji, například se závodním autem nebo s motocyklem. Pro letošek je připraven malý pohled do budoucnosti - ojedinělý závod, kde se proti sobě postaví elektroletadlo a elektroautomobil.

Při doprovodném programu vystoupí Hasičský záchranný sbor, záchranářští psi z K-9 Rescue.cz a provazochodkyně, která se po laně vydá z kontrolní věže směrem k podiu.

Vstupenky jsou v prodeji, podrobnosti jsou na www.denvevzduchu.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď