Letecké muzeum na Třebíčsku zahájilo další sezonu

foto Letecké muzeum v Koněšíně na Třebíčsku je od 21. dubna 2018 po zimní přestávce opět pravidelně přístupné turistům. Na přibližně čtyřech hektarech lze vidět dvě desítky strojů pod širým nebem, vyzkoušet si letecký simulátor letounu MiG-21 a projít první krytou expozicí. Zleva jsou stíhací letouny Mig-21 PF a Mig-21 F-13.

Koněšín (Třebíčsko) - Letecké muzeum v Koněšíně na Třebíčsku je po zimní přestávce opět pravidelně přístupné turistům. Od jeho otevření v polovině roku 2016 už ho navštívilo 13 tisíc lidí. Prohlédnout si mohou stíhačky, bombardéry, dopravní letouny i vrtulníky. Novinkou letošního roku je cvičná verze proudového stíhacího letadla L - 39 Albatros. V závěru minulé sezony přibyla do expozice salonní verze sedmimístného vrtulníku Mi - 2 nebo prototyp prvního československého dopravního letadla. ČTK to řekl provozovatel Zdeněk Svobodník.

Muzeum se do Koněšína přestěhovalo z Olomouce, kde bylo sedm let. Je umístěné v areálu bývalého sportovně rekreačního zařízení Radarka. "Olomouc sice byla velké město, ale tady to funguje mnohem líp, máme i větší návštěvnost. Na jeden návštěvnických den to vychází asi na 100 lidí," řekl Svobodník.

Na přibližně čtyřech hektarech lze vidět dvě desítky strojů pod širým nebem, vyzkoušet si letecký simulátor a projít první malou krytou expozicí. "Na prázdniny bude stát druhá krytá expozice a během tohoto roku bychom chtěli dokončit alespoň hrubou stavbu další, protože letadla venku trpí. Rádi bychom v budoucnu měli v hangárech veškerou techniku," nastínil Svobodník.

Muzeum spolupracuje s Vojenským historickým ústavem Praha i nedalekou leteckou vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou. Připravuje dětský den, zapojuje se do akce Muzejní noc a pořádá multižánrový hudební festival.

Koněšínské letecké muzeum je jedním z mála svého druhu v Česku. Prozatím bude otevřeno jen o víkendech a svátcích, přes letní prázdniny bude přístupné denně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď