Letadla budou nabírat vodu z jezera Milada, zavřeno bude pro veřejnost

foto Do Česka 27. července 2022 odpoledne dorazila dvě hasicí letadla z Itálie, každé s kapacitou přes 6000 litrů vody. První přistálo v 16:10 na letišti v Odoleně Vodě, druhé o čtvrt hodiny později.

Hřensko (Děčínsko) - Jezero Milada u Ústí nad Labem bude od čtvrtka uzavřeno pro veřejnost. Letadla a helikoptéry hasičských záchranných sborů tam totiž budou nabírat vodu pro hašení požáru v Českém Švýcarsku vzdáleném asi 30 kilometrů od jezera. ČTK o tom informovala Hana Volfová, mluvčí státního podniku Diamo, který je správcem vodní plochy. Zákaz vstupu do vody a na vodní plochu platí od čtvrtka do odvolání. Z jezera budou podle hasičů nabírat vodu i dva speciální hasicí letouny Canadair z Itálie s nádržemi o obsahu přes 6000 litrů.

Dohled nad vodní plochou bude provádět poříční oddělení policie. "Vstupovat se nesmí do vody, okolo ní se lidé mohou pohybovat," řekla ČTK Volfová.

Požár dnes hasí sedm vrtulníků. Vedle dvou strojů, které poslaly na pomoc Polsko a Slovensko, s ohněm bojují i dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a také vrtulník firmy Czechoslovak Group. Řekl to generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Do Česka dnes odpoledne dorazila i dvě hasicí letadla z Itálie, každé s kapacitou přes 6000 litrů vody. Zasahující vrtulníky s tzv. bambi vaky mají kapacitu od zhruba 1000 po 3000 litrů vody. Letouny Canadair zapůjčené z Itálie jsou schopné čerpat vodu za letu přímo z hladiny, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohou znamenat průlom v boji s požárem. Hasiči s požárem bojují čtvrtý den.

Hasiči dnes na twitteru dvě hodiny po příletu canadairů z Itálie informovali, že bylo rozhodnuto, že nyní se uskuteční letecký průzkum jezera Milada a následně letecký průzkum požářiště v Hřensku. "Můžeme potvrdit, že vodu budou nabírat z jezera Milada. Obě letadla Canadair budou nasazena do akce zítra (ve čtvrtek)," oznámili následně hasiči večer po průzkumném letu. Canadairy mohou startovat z vodní hladiny i pozemních letišť a nabírat vodu za letu. Piloti naplňují trupové nádrže při letu těsně nad hladinou a k úplnému naplnění stačí asi kilometr a půl dlouhý úsek. Jezero Milada je dlouhé více než tři kilometry.

Na území Českého Švýcarska hoří od neděle, zasažena byla plocha o rozloze zhruba 1000 hektarů. Evakuováno bylo 450 lidí. U rozsáhlého požáru podle Vlčka zasahuje asi 240 profesionálních a 250 dobrovolných hasičů.

Jezero Milada vzniklo rekultivací po těžbě hnědého uhlí v místech bývalého lomu Chabařovice u Ústí nad Labem. Vodní plocha má 252 hektarů, maximální hloubku 25 metrů a délku 3,2 km. Veřejnosti se otevřelo na jaře roku 2015. Místo je oblíbeným cílem místních i turistů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď