Lesy ČR chtějí dříví z větrných kalamit vytěžit do konce června

foto Dřevorubci 20. dubna 2018 zpracovávali v okolí krkonošského Čeného Dolu dřevo ze stromů popadaných při orkánu Herwart a zimních vichřicích.

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) by chtěl dřevo poničené v minulých měsících vichřicemi vytěžit do konce června. Od loňského srpna vítr ve státních lesích poškodil asi 2,8 milionu metrů krychlových dřeva, z nichž k těžbě ještě zbývá zhruba 900.000 metrů krychlových. Aby podnik mohl těžařské kapacity soustředit na likvidaci kalamity, zastavil v březnu až do odvolání úmyslné těžby smrku a borovice. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi.

Loni v srpnu vítr Lesům ČR poškodil 320.000 metrů krychlových dřeva, následně největší škodu nadělal říjnový orkán Herwart, při němž padlo asi 1,6 milionu metru krychlových dřeva. Přes zimu zasáhl vítr asi 260.000 metrů krychlových a zatím poslední velkou škodu nadělala vichřice v polovině března, která poničila asi 600.000 metrů krychlových dřeva.

Roční objem těžby Lesů ČR se pohybuje kolem osmi milionů metrů krychlových. Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 naráz poničil šest milionů metrů krychlových dřeva.

Vichřice Herwart na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničila přes 10.000 metrů krychlových dřeva. Kdy likvidace škod skončí, nelze zatím odhadnout. Například nad Dolním Dvorem u Vrchlabí v nadmořské výšce okolo 900 metrů pracovala 2. listopadu v lese skupina horalů a koní. Stahovali v obtížně přístupném horském terénu popadané kmeny stromů do míst, odkud je může odvézt kamion. Říjnový orkán Herwart nejvíce dřeva poškodil v horských oblastech Karlovarského kraje a na Vysočině v okolí Nového Města na Moravě. Březnová vichřice nejvíce stromů zlomila, nalomila nebo vyvrátila v Olomouckém kraji. "Na řadě míst kvůli polomům stále platí zákazy vstupů do lesů, například jde o lesní správy v Karlovarském, Libereckém, Ústeckém nebo Jihočeském kraji. Většina zákazů vstupu platí do konce dubna," řekla Jouklová.

Souběžně s likvidací větrných kalamit se lesníci soustřeďují na likvidaci kůrovcové kalamity, která v Česku trvá od roku 2016. Loni Lesy ČR vytěžily 2,57 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví. Kůrovcovou kalamitou jsou nejpostiženější lesy na severní Moravě v okolí Bruntálu, Města Albrechtice, Šternberku a Opavy. "Řadu poškozených stromů z větrných kalamit využijeme k pokládání lapáků, tedy obranných opatření proti kůrovci," řekla Jouklová.

Výdaje na boj s kůrovcem chtějí Lesy ČR letos zvýšit o čtvrtinu na 192 milionů korun. Podnik letos plánuje položení 250.000 lapáků z pokácených stromů a 45.000 feromonových lapačů. Podnik také chystá nákup téměř 2000 insekticidních sítí, což je nový způsob ochrany dřeva před kůrovcem.

Pro rychlejší likvidaci kůrovce také každý ze čtyř lesních závodů Lesů ČR zřídil na severní Moravě vlastní detašované pracoviště s vlastním polesím. Podnik připravuje také nákup dvou harvestorových souprav, což jsou stroje na těžbu dřeva. Soupravy v budoucnu umožní rychlejší zpracování i větrných kalamit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 21. ledna 2019

Očekáváme v 19:00 -6°C

Celá předpověď