Lesní požár na Gran Canarii není pod kontrolou, 8000 evakuovaných

foto Ilustrační foto - In this image made from video on Saturday, Aug. 6, 2016, a forest fire rages in La Palma on the Canary Islands, Spain. Spanish authorities have evacuated 500 more residents in the path of a five-day-old forest fire on the Atlantic island of La Palma. The regional government for the Canary Islands archipelago says the evacuation of two neighborhoods in the town of Villa de Mazo took place Sunday morning shortly after midnight as the fire spread through the hilly terrain. (Wikono via AP)

Las Palmas (Španělsko) - Požár na španělském ostrově Gran Canaria zničil od soboty už na 5000 hektarů a bylo kvůli němu evakuováno asi 8000 lidí, uzavřena je také desítka silnic. Řekl to dnes španělskému rozhlasu Cadena SER šéf místní civilní obrany Federico Grillo. Podle něj boj s plameny ztěžuje nepřístupný horský terén v národním parku, kde je jeho hlavní ohnisko, v některých místech je podle Grilla nyní požár "zcela mimo možnost dostat ho pod kontrolu". Do boje s ohněm je nasazeno na 700 lidí a 16 letadel.

Podle předsedy regionální vlády Kanárských ostrovů Ángela Víctora Torrese jde o požár nebývalý. Pod kontrolu se ho podle něj zřejmě nepodaří dostat ještě tři dny, řekl v noci na dnešek novinářům Torres. "Ekologickým škodám už se vyhnout nedá, nyní je důležité zachránit lidi," dodal. Od soboty bylo evakuováno na 8000 lidí z desítky obcí.

Plameny zasáhly přírodní park Tamadaba, práci ztěžuje hasičům vnitrozemský horský terén i klimatické podmínky. Ostrov Gran Canaria zažil v posledních dnech více než 30stupňové teploty a vlhkost vzduchu dosahovala 30 procent, nyní je asi 10procentní. I dnes předpovídají meteorologové teploty přes 30 stupňů, klesat by měly začít v noci na úterý.

Podle šéfa místní civilní obrany Grilla je nyní jediná možnost, jak požár hasit ze vzduchu, práce pozemního personálu by tam podle něj "sebevražda". Plameny v některých částech parku šlehaly až do výšky 50 metrů. Oheň se nyní šíří z parku na severozápadě ostrova na jihozápad.

Premiér Kanárských ostrovů v noci na dnešek novinářům také řekl, že v neděle hasiči použili ve snaze požár stabilizovat na 800.000 litrů vody.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď