Lepší rating vláda vítá, opozice ho provází varováním

foto Ilustrační foto - Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš.

Praha - Díky lepšímu hodnocení od ratingové agentury Moody's Investors Service může Česko ušetřit na finančních trzích stovky milionů, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v reakci na páteční zvýšení hodnocení ČR o jeden stupeň na úroveň Aa3. Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje zlepšení známky za skvělý úspěch pro české hospodářství. Podle pravicové opozice ale vláda nedělá nic pro to, aby si země pozitivní hodnocení udržela i ve chvíli, kdy se jí nebude tolik dařit.

Babiš uvedl, že agentura Moody's ocenila zlepšující se fiskální výsledky a vládní reformy podporující ekonomiku. "Skvělý úspěch pro české hospodářství," uvedl premiér na twitteru. Ministryně financí Schillerová připomněla, že čím vyšší známku země získá, tím více je považována za spolehlivého dlužníka a může si pak na trhu půjčovat za výhodnějších podmínek. "Díky tomu můžeme ušetřit na financování státního dluhu nemalé peníze," uvedla ministryně.

Pravicová opozice ale varuje před přílišným optimismem. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) považuje zlepšení ratingu za pozitivní zprávu, připomíná ale, že Moody's hovoří i o nedořešené otázce stárnutí populace. Varuje také před tím, že struktura rozpočtu nezlepšuje odolnost Česka vůči možnému ochlazení ekonomiky. Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka nedělá vláda nic pro to, aby mělo Česko pozitivní rating i ve chvíli, kdy se mu nebude tolik ekonomicky dařit.

Podle Hospodářské komory zlepšení ratingu potvrzuje správnost strategie zaměřit se na investiční pobídky s vyšší přidanou hodnotou. "Moody's mimo jiné připomíná, že ČR je sice průměrným inovátorem, ale inovační strategie, na které se podílela Hospodářská komora ČR, nebo nový zákon o investičních pobídkách, mají potenciál hospodářství země posílit," uvedl na dotaz ČTK mluvčí komory Miroslav Diro.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď