Lelouchovi ukradli jediný exemplář scénáře chystaného filmu

foto Francouzský režisér Claude Lelouch (na archivním snímku).

Paříž - O jediný exemplář scénáře chystaného filmu byl okraden francouzský filmař Claude Lelouch. Informoval o tom dnes deník Le Parisien. Režisér, jehož mimo jiné proslavila filmová romance Muž a žena, na zloděje veřejně apeloval, ať mu scénář a další věci vrátí.

Ke krádeži došlo před týdnem u sídla Lelouchovy produkční společnosti Films13. Filmař se zrovna vrátil z hor, zaparkoval a z vozu vynesl tři tašky. "Když jsem se k autu vrátil, další dvě zavazadla zmizela," popsal Lelouch nešťastnou událost.

V jednom z nich se nacházel jediný exemplář scénáře připravovaného snímku Oui et Non (Ano i ne). Osmdesátiletý režisér přišel ale také o několik zápisníků - celkem "tisíc stran" poznámek, svědectví, postřehů a zážitků z posledních 50 let jeho života.

"Připravili mě o kouzelná zavazadla, která mě doprovázela celý život a z nichž čerpám inspiraci," postěžoval si filmař, který při incidentu přišel také o 15.000 eur v různých měnách, klíče, pas a hodinky.

"Vždy u sebe mívám peněžní rezervu pro případ, že byl musel odjet do zahraničí," vysvětlil režisér deníku. Podal trestní oznámení a neztrácí naději, že scénář i zápisníky získá zpět. "Však znají (zloději) moji adresu. Vyzývám je k tomu. Čekám na zázrak," dodal Lelouch.

Na kontě má tento pařížský rodák dva Oscary i Zlatou palmu z festivalu v Cannes. Období největší slávy zažil Lelouch v 60. a 70. letech a pozdější díla měla podle kritiky sestupnou tendenci, natáčí ale dodnes.

Lelouch je naprostý samouk, film nikdy nestudoval. Natáčet začal v 50. letech, když dostal od otce kameru, později působil u armádního filmu. Proslavilo ho melodrama o milostném poměru automobilového závodníka a filmové skriptky Muž a žena, které bývá označováno za jednu z nejdokonalejších filmových romancí a ve kterém zazářili Anouk Aiméeová a Jean-Louis Trintignant.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď