Lékařské společnosti doporučují očkování pro děti od pěti do 11 let

foto Ilustrační foto - Očkování dětí proti koronaviru. Ilustračmní foto. 

Praha - Lékařské společnosti doporučují očkování dětí proti covidu-19 i pro skupinu ve věku od pěti do 11 let. Uvedly to v dnes zveřejněném stanovisku, na které na twitteru upozornil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. I když je covid-19 v dětském věku méně závažný než u dospělých, děti a adolescenti tvoří významnou část nemocných, někteří skončili v nemocnici a zemřeli. Covid může u dětí způsobit závažné multisystémové zánětlivé onemocnění i dlouhodobé potíže. I když byly po očkování proti covidu zaznamenány vzácné a vesměs mírné případy zánětu osrdečníku a srdečního svalu, prospěch z očkování podle lékařů převyšuje riziko těchto nežádoucích účinků. Už dříve vakcinologická společnost doporučila očkování proti covidu pro děti od 12 let.

K 6. prosinci se covid prokázal zhruba u 330.000 dětí mladších 15 let. Počet případů v dětské populaci letos na podzim prudce vzrostl, podle odborníků je důvodem vysoce infekční varianta koronaviru a nízká proočkovanost dětí. Hospitalizováno bylo 1250 dětí do 15 let, osm dětí na covid od začátku pandemie zemřelo, nejmladšímu byl méně než rok. V Česku odborníci evidují také přes 250 případů multisystémového zánětlivého syndromu u dětí (PIMS), který může souviset s dřívější nákazou koronavirem. Většina dětí s tímto syndromem končí na jednotkách intenzivní péče a ve více než 90 procentech případů dochází podle odborníků k postižení srdeční svaloviny.

Covid má podle odborníků na děti a adolescenty i mnohé nepřímé zdravotní dopady. Děti, které jsou na distanční výuce, se méně hýbou a méně se stýkají se svými vrstevníky, což má vliv na jejich fyzické i duševní zdraví. Infekce u dětí navíc pomáhají udržovat cirkulaci viru ve společnosti. "Očkování může přispět k udržení normálního fungování společnosti včetně prezenční výuky a dalších dětských kolektivních aktivit. Obě dostupné mRNA vakcíny jsou velmi účinné v prevenci nemoci covid-19," uvedly lékařské společnosti. Kromě vakcinologické se ke stanovisku připojila mimo jiné i pediatrická společnost, sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a společnost pro epidemiologii a mikrobiologii.

Pro děti jsou dostupné očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, podle odborníků jsou bezpečné a děti je dobře snášejí. Odborná společnost připomíná, že po registraci vakcín byla zjištěna příčinná souvislost očkování s rozvojem zánětu osrdečníku a srdečního svalu, především u chlapců po druhých dávkách vakcíny. Nejvíce zánětů odborníci evidují u chlapců ve věku od 12 do 17 let, riziko je u nich 56 až 69 případů na milion podaných druhých dávek. "Tyto příhody jsou vzácné a vesměs mírné. Prospěch z očkování převyšuje riziko těchto nežádoucích účinků," napsali odborníci.

Pokud děti covid prodělají, je možné podle odborníků vakcinaci odložit o tři až šest měsíců. Stejná možnost platí i v případě druhé dávky, pokud dítě onemocní po podání první dávky. Zatím nebylo stanoveno, zda bude pro děti potřeba přeočkování. U dětí s velmi narušenou imunitou ale lékaři třetí dávku doporučují.

Očkovací látka pro děti od pěti do 11 let by měla tento týden dorazit do Česka. Od neděle mohou rodiče děti k očkování registrovat do očkovacích center. Počítá se s tím, že proti covidu budou tyto děti očkovat také jejich praktičtí lékaři, tam registrace přes internet nutná není.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď