Lékárny začínají instalovat ochranná plexiskla, respirátory chybí

foto Síť lékáren Dr.Max začala instalovat kvůli nedostatku respirátorů na ochranu proti koronaviru plexiskla mezi lékárníky a zákazníky. Snímek je ze 17. března 2020 z lékárny v ulici Na Poříčí v Praze.

Praha - Lékárny v Česku začínají kvůli ochraně svých zaměstnanců instalovat ochranná plexiskla mezi čekající klienty a obsluhu. Důvodem je nedostatek respirátorů, které by ochránily jejich zaměstnance před šířící se nákazou novým koronavirem. Vyplývá to z vyjádření tuzemských lékárenských sítí pro ČTK.

Lídr trhu, síť lékáren Dr.Max, začala s instalací ochranných plexisklových bariér dnes ráno, minulý pátek instalovala první zkušební bariéru v lékárně v ulici Na Poříčí v Praze. "V souvislosti s nedostatkem ochranných respirátorů lékárny Dr.Max přistoupily jako první v ČR k plošnému uplatnění náhradního řešení. Sotva byl prototyp v pátek otestován, už přes víkend se rozjela jeho výroba a od dneška se začne v celé síti s instalací v rozsahu několika desítek denně," řekl ČTK mluvčí sítě Michal Petrov. Během dvou týdnů bude podle něj v lékárnách Dr.Max instalováno téměř 900 bariér.

Odpoledne doplnil, že od středy zavádí síť povinnost pro zákazníky vstupovat do lékáren pouze se zakrytými ústy a nosem. "Na obrazovkách ve výlohách i v interiéru jsou informace vyzývající pacienty k ohleduplnému chování," uvedl. Doplnil, že společnost vybavila všechny lékárníky rouškami, ochrannými brýlemi a rukavicemi.

Nová opatření zavádí také lékárny Benu. "V našich lékárnách jsou nyní postupně instalována ochranná plexiskla, která budou oddělovat lékárníky a pacienty. Personál lékárny pravidelně dezinfikuje lékárnu v rámci třicetiminutových technických přestávek. Otevírací doby jednotlivých lékáren se mohou změnit v závislosti na situaci, Benu vždy spolupracuje s ostatními lékárnami v okolí tak, aby byla zabezpečena dostupnost lékárenské péče. V lékárnách je možné platit pouze platební kartou," sdělila firma.

Síť lékáren Pilulka vybavila všechny lékárny respirátory nejvyšší třídy FFP3, upozorňuje ale, že jejich počet je stále nedostačující. "Všichni lékárníci jsou vybaveni hygienickými pomůckami, začali jsme postupně stavět dočasná ochranná skla v lékárnách pro oddělení pacientů a lékárníků," uvedla mluvčí Pilulky Kateřina Schotliová.

V podvečer firma oznámila, že přichází s internetovým rezervačním systémem eRecept.cz, který zprostředkuje dodání léků na recept seniorům a nemocným domů. Firma ho nabídne zdarma všem pacientům a lékárnám, včetně konkurenčních. S roznosem léčiv pomůžou subjekty jako Sousedská pomoc nebo DoDo. "Naším cílem je zapojit co největší počet lékáren ve všech regionech. Platformu nabídneme všem krizovým telefonním linkám pro lidi v karanténě, pro nemocné, ale také pro zdravé seniory, aby nevycházeli v těchto dnech zbytečně do lékárny pro svá léčiva," uvedl Martin Kasa z lékáren Pilulka.

Podle něj se nejedná o zásilkový výdej předpisových léčiv, který by musel mimo jiné splňovat prvky veřejné nabídky léčivých přípravků vázaných na recept on-line a výdej léčivých přípravků na základě objednávek zásilkovým způsobem. "eRecept.cz nabízí propojení pacienta a farmaceuta na jednom místě. V případě, že pacient požádá farmaceuta o vydání léčiva třetí osobě a farmaceut nemá pochybnosti o bezpečnosti výdeje, může dojít i k dodání až domů skrze třetí osobu, ke které má pacient i farmaceut důvěru. Mimochodem je to naprosto běžná praxe. Plánujeme pomoci lékárnám v regionech s možností donášky léčiv, pokud nemají interní kapacity," dodal Kasa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 -8°C

Celá předpověď