Lékaři zachránili ukrajinskému hasiči nohu vážně zraněnou výbuchem miny

foto Ilustrační foto - Hasiči zasahují po ruském útoku, který těžce poškodil budovu v ukrajinském Slovjansku 29. srpna 2022.

Olomouc - Lékaři z traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc zachránili osmadvacetiletému muži z Ukrajiny nohu, kterou si na začátku ruské invaze na Ukrajinu vážně zranil po najetí hasičského vozu na minu. Pravou nohu lékaři mladému hasiči amputovali ještě na Ukrajině a pak byl prostřednictvím zdravotně humanitárnímu programu Medevac převezen do FN Olomouc. Odborníci z traumatologické kliniky pak ve spolupráci s dalšími pracovišti několik měsíců bojovali o záchranu hasičovy levé nohy a jejich snažení bylo úspěšné. ČTK to dnes sdělil přednosta traumatologické kliniky FN Olomouc Pavel Dráč.

"Pacient k nám dorazil už bez jedné nohy a druhou měl těžce poraněnou. Její záchrana byla velmi důležitá, neboť to pro něj byla jediná nosná končetina. Komplikací v průběhu léčby byl také rozsáhlý infekt," uvedl Dráč, podle nějž byl případ pro olomoucké traumatology unikátní. "Jednak šlo o typické válečné zranění. Dalším ne zcela běžným faktorem byla jazyková bariéra a v neposlední řadě jsme museli pracovat i s psychickým stavem pacienta," uvedl Dráč, podle kterého už mohl muž díky úspěšné léčbě olomouckou nemocnici opustit.

V péči lékařů a zdravotníků traumatologické kliniky FN končí právě lidé, kteří utrpí těžká či mnohočetná zranění. "Pro naši práci je stěžejní holistický pohled na stav takového pacienta. Musíme koordinovat celou péči o něj, ošetřit většinu skeletárních a měkkotkáňových poranění a v kooperaci s dalšími obory pak i dutinová poranění z oblasti hrudní a břišní chirurgie, poranění hlavy a obličeje, což je zase doména neurochirurgie a stomatochirurgie, a další poraněné tělesné systémy. Tím se lišíme od jiných, více specializovaných medicínských oborů," uvedl Dráč.

Klinika vznikla v roce 2016 z původního traumatologického oddělení, které ve FN Olomouc fungovalo od roku 1997, kdy si jeho zřízení vyžádal vznik traumacenter ve velkých nemocnicích. Hlavním zaměřením kliniky je ošetřování polytraumat, tedy těžkých zranění, při nichž je pacient přímo ohrožen na životě. Traumatologové se starají také o poraněné se závažnými izolovanými úrazy, jako jsou například otevřené zlomeniny dlouhé kosti, a poskytují specializovanou péči u následků některých úrazů. Olomoučtí traumatologové se zaměřují například na rekonstrukční výkony po poranění horní končetiny, především v zápěstí a ruky

FN Olomouc je šestou největší nemocnicí v ČR. Zařízení má pět desítek pracovišť, bezmála 1200 lůžek a zhruba 4200 zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 9:00 -4°C

Celá předpověď