Lékař: Jednotný lék na rakovinu nebude nikdy

foto Rostislav Vyzula, přednosta kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu.

Hostem serveru ČeskéNoviny.cz byl přednosta kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula. Hlavním tématem online rozhovoru se čtenáři byla rakovina a způsoby léčby nádorových onemocnění, zejména rozdíl mezi konvenční chemoterapií a biologickou léčbou.

Šedová Věnka: Dobrý den,je mi 61 a jsem po léčbě: ca mammae 1.sin.pT2NO MO,invazivní duktální ca,GIII.Léčena adjuvantní chemoterapii AC celkem 6x a absolvovala jsem radikální pooper.ozáření levého prsu LD 50 Gy+boost na lůžko tumoru 14 Gy ( 32 ozáření) . Tím moje léčba skončila, nebrala jsem žádné další léky, z důvodu hormonální léčby v klimateriu.Neměla jsem postoupit biologickou léčbu, nebyla by pro mě vhodná? Děkuji.
Odpověď: Dobrý den, v případě ca mammae je pro biologickou léčbu nutné znát výsledek testu na HER2 receptor na nádorových buňkách. Pokud je silně pozitivní pak ano, pokud ne, pak tato léčba nefunguje.

Bára: Slyšela jsem, že biologická léčba je velice drahá. Zajímalo by mě, zda nasazení této léčby je nějak z tohoto důvodu omezeno věkem.
Odpověď: Léčba je sice finančně náročná, ale dostane ji v ČR každý, kdo ji opravdu potřebuje.

Zuzka z Brna: Dobrý den, pane profesore, chtěla bych se zeptat, jestli se na Masarykův ústav může obrátit nemocný s jakýmkoliv druhem nádoru. Třeba i s rakovinou kůže? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Ano, může. Zvlášť u maligního melanomu - je to jedna z vlajkových diagnoz ústavu. Nezabýváme se ale zhoubnými onemocněními krve a lymfatického aparátu.

Svítková: Dobrý den, babičce právě diagnostikovali rakovinu ledviny, co máme udělat pro to, aby dostala nejmodernější vhodnou léčbu? Děkuji
Odpověď: Konzultovat nejbližší komplexní onkologické centrum. Seznam center najdete na web. stránkách www.linkos.cz.

Zdena: Dobrý den, exiszuje ukazatel úspěšnosti biologické léčby? Jaké jsou možnosti po selhání terapie.
Odpověď: Ano, existuje. Jednak jsou známé výsledky klinických studií, ale to je obecné stanovisko a u jednotlivce se vždy v určitých intervalech léčebného cyklu provádí celkové přešetření, které stanoví, zda je léčba úspěšná či nikoli.

Hanka: Dobrý den, zajímal by mě princip působení biologické léčby, jaké jsou její nežádoucí účinky, jak dlouho trvá. Děkuji
Odpověď: Mechanismus účinku spočívá v blokování cílených receptorů, které se ve vysokém počtu nacházejí na nádorových buňkách. Tím se zamezí jejich stimulaci k dalšímu dělení. Nežádoucí účinky sice jsou, ale velmi mírné a trvají po dobu podávání léku. Nejznámější nežádoucí účinek je kožní vyrážka.

Šárka: Dobrý den pane doktore, po preventivním mamografickém vyšetření, sonu a biopsii mi byl zjištěn karcinom prsu ve velikosti do 1 cm. Za týden mě čeká operace, poté dle paní doktorky chemoterapie, ozařování a hormonální léčba. Je mi 47 let, doposud jsem byla zcela zdravá, v rodině toto onemocnění nemáme. Léčbu bych měla podstoupit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Myslíte, že jsem adeptem pro biologickou léčbu a je v tomto zdravotnickém zařízení dostupná ? Paní doktorka mi řekla, že běžná dávka chemoterapie je 4x, ale že já jich patrně dostatnu více. Mám si z toho odvodit, že kacinom v mém prsu je agresivnější, než třeba v jiných případech ?Paní doktorka je na dovolené, tak se nezlobte, že těmito otázkami zatěžuji vás, ale mám velký strach a potřebuji vědět jaké mám šance na vyléčení. Předem děkuji za Vaší odpověď a přeji hezký den.
Odpověď: Jste na správném místě. V tomto zařízení je biologická léčba dostupná, ale zda ji dostanete nebo ne závisí na histologickém vyšetření, které musí určit přítomnost HER2 receptorů. Toto se provádí z odebraného vzorku při operaci.

Zdenka Š.: Dobrý den, prosím ,můžete mi popsat, jaké jsou typické příznaky leukamie?
Odpověď: To je velmi těžké zodpovědět, protože jsou zpočátku velmi obecné - únava, krvácivé projevy, časté infekce. Záleží také na typu leukemie. Rozhodující je rozbor krve nebo kostní dřeně.

J.R.: Jaká je pravděpodobnost "dědičnosti" rakoviny na přímé potomky a jaká na vnuky?
Odpověď: Výskyt rakoviny v rodině zvyšuje riziko vzniku rakoviny u jejich členů asi 2x, než je riziko pro běžnou populaci. Přítomnost rakoviny v rodině však neznamená automatický výskyt u dalších členů rodiny nebo vnuků. Riziko je však větší a jsou maximálně vhodné preventivní prohlídky.

Eliška: Dobrý den. Zajímá mne,jaká jídla jsou nejvíce karcinogenní a tedy čemu by se měl člověk úplně vyhnout? A naopak, existují jídla, která by měl pacient s rakovinou konzumovat?
Odpověď: Jídelníček je složitá záležitost a existují o této problematice rozsáhlé knihy. Nicméně člověk by se měl vyvarovat uzenému čemukoliv, uzeninám, omezit živočišné tuky, větší množství alkoholu a kouření tabáku a zvyknout si spíše na rybí maso, zeleninu a saláty, rýži.

T.: Přibývá nemocných s rakovinou? Které nádorové choroby jsou nejčastější?
Odpověď: Ano, a to trvale a do 20 let se zdvojnásobí. U nás je nejčastější u žen rakovina prsu, pak gynekologické nádory a rakovina tlustého střeva a u mužů rakoviny tlustého střeva a konečníku, prostaty a plic.

Petka: Co si myslíte o očkování proti rakovině děl čípku???? myslíte si, že se vyplatí nechat se očkovat i v dospělém věku?
Odpověď: Samotná idea očkování je velmi prospěšná a pozitivní. U rakoviny děložního čípku nesporně důležitý první krok. Očkování si někteří ale pletou s antikoncepcí. Toto očkování nechrání 100% proti všem příčinám rakoviny děložního čípku. Pozdější očkování je asi možné, dnes nikdo neví, ale nejdříve je nutné cytologické vyšetření na HPV. Pokud je negativní, pak může fungovat.

lenka: jaké nese biologická léčba vedlejší účinky? je pacientovi při této léčbě také špatně třeba jako při chemoterapiích?
Odpověď: Vedlejší účinky jsem již popsal, ale špatně nebývá. Velmi zřídka, a to je většinou spojené se standardní cytostatickou léčbou.

Off: Zajímalo by mě,kddo předepisuje biologickou léčbu a zda se na ní pacient finančně spolupodílí-a v jaké výši?
Odpověď: Biologickou léčbu předepisuje klinický onkolog v Komplexním onkologickém centru a pacient se na ní finančně nepodílí.

Pechan: Pro ktere pripady lecby rakoviny je metoda biologicka nejucinnejsi? A jake je procento uspesnosti lecby? Dekuji za vasi odpoved
Odpověď: Biologickou léčbu dne máme pro ca prsu, tlustého střeva, hlavy a krku. Budou i další indikace. Klinické studie jsou hotové a čeká se na schválení v ČR.

Šmídová: Která klinika v Praze se specializuje na biologickou léčbu rakoviny? Děkuji
Odpověď: Jsou to VFN - onkologická klinika na Karláku, onkologie v Motole, Thomayerova nemocnice a na Bulovce.

Šárka: Dobrý den, dá se použít biologická léčba na všechny typy rakoviny,tedy u všech postižených orgánů?
Odpověď: Ne, nedá - přímo biologická léčba je vhodná u ca prsu, tlustého střeva a hlavy a krku. Další je ještě cílená léčba, která se používá i u ca ledvin, plic a v blízké budoucnosti i slinivky.

Gábina: Dobrý den, maminka má v prsu fibroadenom. Chodí pouze na kontroly. Doktor se netváří, že by se měl útvar vyndat? Je to tak správně? Není to nebezpečné? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Ne vždy se musí fibroadenom vyndat. Záleží na jeho chování a to může posoudit jen její lékař.

Kristýna Lehovcová: Před časem koloval na mailu článek o tom, jak antiperspiranty a deodoranty s obsahem hliníku způsobují rakovinu. Co si o tom myslíte? Je na tom něco pravdy? Děkuji
Odpověď: V odborném tisku jsem nic takového nečetl.

Blanka z Havířova: O biologické léčbě rakoviny se asi málo mluví, vůbec nevím, co to vlastně znamená??
Odpověď: Jedná se o druh cílené léčby, která dokáže zastavit dělení nádorových buněk a působí převážně jen na nádorové buňky. Tím je odlišná od konvenční chemoterapie, která působí na všechny se dělící buňky.

Elen: Když obvodní lékař zjistí pacientovi rakovinu, jak se pacient domůže, aby ho poslal na příslušná pracoviště? Může sám jít na komplexní kliniku?
Odpověď: Praktický lékař ho určitě odešle do nejbližšího onkologického centra nebo Komplexního onkologického centra. Pokud ne, pak se pacient může i sám dostavit do centra, kterému důvěřuje. Svobodná volba lékaře.

Honza: Chtěl jsem se zeptat na Váš názor na dlouhodobé (řekněme alespoň 3-týdenní) půsty pouze o čisté vodě při léčbě rakoviny? (omlouvám se, že dotaz se netýká biologické léčby, ale pouze rakoviny)
Odpověď: Neodporučuji. Příliš vyčerpává organismus a znemožňuje boj s rakovinou.

Jana D., Olomouc: Vážený pane profesore, mamince (65) byl diagnostikován difuzní velkobuněčný lymfom, anaplastická varianta.Prosím, je biologická léčba vhodná i u tohoto nádorového onemocnění? Chemoterapie již byla zahájena. Děkuji za odpověď, Jana D., Olomouc
Odpověď: Nutno kontaktovat nejbližší hematoonkologické pracoviště, kde jí nejlépe poradí. Odpověď je vázána na další specifikaci onemocnění.

Kateřina: Dobrý den, manžel má metastázy v játrech (po odoperování rakoviny tlustého střeva bez metastáz). Je léčen Folfoxem a Avastinem. Myslíte, že je nutné po léčbě odstranit napadenou tkáň operativně? Nehrozí "roznesení" rakovinných buněk?
Odpověď: Další operace je vhodná jen v případě, že onemocnění je operabilní a nevyskytuje se nikde jinde. Musí to posoudit lékařská komise.

Milena: Kdy bude k dispozici lék na rakovinu? V jaké fázi je jeho vývoj dnes?
Odpověď: Není jednoduchá otázka. Jednotný lék na rakovinu nebude nikdy, protože se jedná o nejméně 200 různých rakovinných onemocnění, která mají ještě své podskupiny.

Karel: Je biologická léčba nádorových onemocnění hrazená zdravotním pojištěním?
Odpověď: Ano, zcela

Mirka: Už vám někdo řekl, že vypadáte jako bývalý prezidentův mluvčí Špaček?
Odpověď: Nejen to, ale i jako sám prezident.Více informací o biologické léčbě nádorových onemocnění najdete v našem článku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 13:00 22°C

Celá předpověď