Ledecká skončila v super-G v Cortině osmá, vyhrála Curtoniová

foto Česká lyžařka Ester Ledecká na trati superobřího slalomu v Cortině d'Ampezzo.

Cortina d'Ampezzo (Itálie) - Ester Ledecká odjede na olympijské hry do Pekingu po svém nejlepším víkendu ve Světovém poháru v alpském lyžování v probíhající zimě. Po třetím místě v sobotním sjezdu dnes v Cortině d'Ampezzo dosáhla osmou příčkou maxima v sezoně i v superobřím slalomu. Zvítězila domácí Italka Elena Curtoniová, její krajanka Sofia Goggiaová po těžkém pádu závod nedokončila.

Pro Ledeckou to byl dnes nejspíše poslední start před olympiádou. Příští týden by neměla závodit na SP v Garmisch-Partenkirchenu. "Na to ještě nedokážu úplně odpovědět. Zatím to vypadá, že možná pojedeme spíš na snowboard, ale uvidíme, jak se to vyvine," řekla Ledecká k nejbližšímu programu v nahrávce pro média. "Každopádně se moc těším do Číny a budu dělat, co budu moct, abych se na to připravila, jak na lyžích, tak na snowboardu," dodala závodnice, která bude v Pekingu hlavní favoritkou a obhájkyní zlata v paralelním obřím slalomu na snowboardu a poté se pokusí navázat na senzační zlato ze super-G či zaútočit na medaili ve sjezdu.

"Mám velkou radost. Každá desítka je velký úspěch a mám radost, že se mi to povedlo takhle zajet. S výkonem jsem docela spokojená, bylo tam pár chyb, které bude do příště třeba opravit, ale byla to výzva s jedničkou, takže jsem ráda, že jsem to takhle zvládla," řekla Ledecká.

Úřadující olympijská vítězka v super-G Ledecká vyrazila s číslem jedna na trať, kterou stavěl její trenér Franz Gamper. Ledecká jela riskantně, rychle, ale ztratila ve střední části a málem se po cílovém skoku nevešla do poslední branky. "Je to trošku nevýhoda jedničky, nevěděla jsem, jak to tam vynese, a vyneslo to daleko víc, než jsem očekávala. Trošku jsem se lekla, ale jsem ráda, že jsem situaci zvládla," řekla. Po dopadu projela cílem v času 1:21,59 minuty.

V čele ale dlouho nevydržela, hned s dvojkou byla o sedm setin rychlejší Francouzka Tessa Worleyová a vzápětí i Tamara Tipplerová z Rakouska s trojkou. Poté už předčila Ledeckou jen pětice soupeřek, a tak se udržela poosmé v kariéře v super-G v desítce.

"Franz postavil skvělou trať, moc mě to bavilo a užila jsem si to. Bylo to zajímavé a jsem ráda, že to takhle dobře postavil. Nebyla jednoduchá, to bylo vidět u všech holek," komentovala Ledecká Gamperem vytyčené branky, mezi kterými se nedostalo do cíle 22 z 57 sjezdařek.

Mezi nimi ani vítězka sjezdu Goggiaová. Jela rychle, ale za polovinou trati se jí rozjely lyže a spadla. Chvilku se držela za levé koleno, ale nazula lyže a do cíle sjela sama. Dlouho byla na vyšetření ve stanu pod sjezdovkou, pak pomalu odešla podpírána na další diagnostiku.

Vyšetření odhalilo podle informací FIS lehké poškození zkříženého vazu, s nímž musela Goggiaová už v roce 2013 na operaci, malou frakturu v holenní kosti a poranění šlachy. Italka okamžitě zahájí rehabilitaci a doufá, že i tak stihne start na olympijských hrách. Sjezd je v Pekingu na programu 15. února.

"Hrozně mě mrzí, co se stalo Sofii. Doufám, že bude v pohodě a brzo se postaví na start. Budu držet pěsti. Snažila jsem se nabídnout svého fyzioterapeuta v cílovém prostoru, ale měla tam svůj obrovský tým, takže se na ni vrhli. Doufám, že bude v pohodě," řekla Ledecká.

Goggiaovou zastoupila její krajanka Curtoniová a připsala si první výhru v superobřím slalomu v seriálu SP v kariéře a druhou celkově. O devět setin unikla premiérová výhra v poháru Tipplerové, na třetí místo vystoupila Švýcarka Michelle Gisinová.

Druhá česká reprezentantka Tereza Nová měla číslo 57, ale do závodu neodstartovala.

Ženy - super-G: 1. Curtoniová (It.) 1:20,98, 2. Tipplerová (Rak.) -0,09, 3. Gisinová (Švýc.) -0,24, 4. Brignoneová (It.) -0,32, 5. C. Suterová (Švýc.) -0,44, 6. Worleyová (Fr.) -0,54, 7. Mowinckelová (Nor.) -0,59, 8. Ledecká (ČR) -0,61, 9. Robinsonová (N. Zél.) -0,62, 10. Puchnerová (Rak.) -0,66.

Průběžné pořadí super-G (po 6 z 9 závodů): 1. Brignoneová 377, 2. Curtoniová 348, 3. Goggiaová (It.) 332, 4. Gutová-Behramiová (Švýc.) 226, 5. Shiffrinová (USA) 220, 6. Mowinckelová 208, ...21. Ledecká 81.

Průběžné pořadí SP (po 24 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 981, 2. Vlhová (SR) 929, 3. Goggiaová 769, 4. Brignoneová 609, 5. Hectorová (Švéd.) 582, 6. Siebenhoferová (Rak.) 533, ...24. Ledecká 204, 48. Dubovská (ČR) 108.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď