Ledecká psala historii, na OH závodila po snowboardu i na lyžích

foto XXIII. zimní olympijské hry, sjezdové lyžování, obří slalom, ženy, 15. února 2018 v Pchjongčchangu. Česká reprezentantka Ester Ledecká.

Pchjongčchang - Všestranná Ester Ledecká se zapsala do historie jako první olympionička, která na zimních hrách startovala na snowboardu i na lyžích. Před čtyřmi lety závodila v Soči na prkně, skončila v korejském Pchjongčchangu třiadvacátá v obřím slalomu.

"Je krásný pocit, že se mi to povedlo jet (na olympiádě) na snowboardu a teď jsem odstartovala i na lyžích. Snad, pokud všechno půjde, jak má, odstartuju i na snowboardu. Přijde mi to dobrý," usmívala se Ledecká, kterou v Koreji ještě čeká v sobotu lyžařský superobří slalom a příští týden bude na prkně favoritkou paralelního obřího slalomu.

XXIII. zimní olympijské hry, sjezdové lyžování, obří slalom, ženy, 15. února 2018 v Pchjongčchangu. Vlevo česká reprezentantka Ester Ledecká a vpravo její otec, zpěvák a skladatel Janek Ledecký. Už na startu prvního kola obřího slalomu měla Ledecká hodně příjemný pocit. "Bylo hrozně hezký stát na lyžích na startu a vidět na branách olympijský znak," uvedla s tím, že souboj s lyžařkami si užila víc než závod na snowboardu tehdy v Soči, jelikož v Rusku měla zdravotní problémy.

Pod svahem sledovali výkon dvaadvacetileté Ledecké také její rodiče. Zpěvák Janek Ledecký řekl, že je úměrně dojatý, a k zápisu dcery do historie dodal: "Dneska to jako je, jo? Tak to jo. Myslím, že do historie vstoupila už svěťákama."

Asi je to falešná forma, říkala Ledecká po obřím slalomu

Chvilku si Ledecká poseděla v křesle vedoucí ženy olympijského závodu. Na hrách v Pchjongčchangu na ni mířily kamery po druhém kole obřího slalomu, v kterém skončila třiadvacátá, i když má za sebou jen minimum tréninků této disciplíny.

"Já jsem byla před obrazovkou! Ty jo, to bylo úžasný. Mám zážitek," zářila Ledecká po obřím slalomu. "A ještě jsem se projížděla s první třicítkou. To jsem nečekala," radovala se, že s číslem 49 postoupila z prvního kola jako devětadvacátá.

Dvaadvacetiletá Ledecká kombinuje na vrcholné úrovni snowboarding, kde kterém patří v paralelních disciplínách k absolutní špičce, a alpské lyžování. Na lyžích se více soustředí na rychlostní disciplíny a obří slalom v zimě trénovala málo.

Po vánočních svátcích jezdila na lyžích ve Špindlerově Mlýně, v lednu se pak více soustředila na snowboardové závody. "V podstatě měla jen pět dnů na lyžích a zbytek byl snowboard. Tréninku bylo málo," podotkl trenér Tomáš Bank.

"No, měla jsem takový rychlokurz naposledy o Vánocích a teď před závodem, ale moc času nebylo, ačkoli jsme se snažili. Bohužel, den není nafukovací. Mám radost, že jsem se rozjezdila a mohla si skvěle zazávodit," řekla Ledecká.

Kouče Tomáše Banka potěšilo, že se Ledecká vyvarovala chyb, které dělala třeba v říjnu na Světovém poháru v Söldenu. "Poučila se z toho. Výsledek je neskutečný," řekl. Chybami myslel snowboardové věci, které Ledecká přenáší na lyže. "Koriguje driftem oblouk, ale na lyžích to strašně brzdí," vysvětlil.

Fakt, že je po zanedbatelném tréninku třiadvacátá na olympiádě, může znamenat, že v budoucnu by po kvalitnější přípravě Ledecká mohla myslet mnohem výše. "Doufám, že je to dobrý znamení. Možná falešná forma, jak říká Ondra," zmínila svého dalšího lyžařského trenéra a poradce, bývalého sjezdaře Ondřeje Banka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 12. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 6°C

Celá předpověď