Lavrov vyčetl Spojeným státům pohrdání právem a revizionismus

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Moskva - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov si dnes na moskevské konferenci ve dvanáctiminutovém projevu stěžoval na Spojené státy a jejich západní spojence za "pochybné geopolitické hry" a "démonizaci Ruska". Kritizoval i vládu amerického prezidenta Donalda Trumpa, která "nepochopitelně" přehodnocuje všechny klíčové dohody a se kterou prakticky není možné se na ničem dohodnout. Žádný z představitelů americké vlády si však Lavrovovy výčitky nevyslechl, protože většina západních zemí je na konferenci v Moskvě zastoupena nejvýše na úrovni expertů, poznamenal list Kommersant.

"Nepochybně máme co do činění s vládou, která podniká revizionistické kroky na světové scéně a reviduje prakticky všechny klíčové dohody, dosažené v poslední době mezinárodním společenstvím," řekl Lavrov. Washington podle něj napadá dohodu o íránském jaderném programu, rozhodnutí OSN o urovnání na Blízkém východě, pařížskou dohodu o klimatu i základní principy Světové obchodní organizace.

Ministr si také stěžoval na "rostoucí pohrdání mezinárodním právem a nadnárodními institucemi včetně OSN" i "neustávající jednostranné kroky Západu v čele s USA, které mají v řadě případů provokativní charakter a vedou k nebezpečnému narušení rovnováhy mechanismů globálního řízení". Podle Lavrova "se ve Washingtonu a Londýně nepoučili z tragédií Jugoslávie, Iráku, Libye, Sýrie a Ukrajiny". Američané se podle něj řídí zásadou, že kdo není s nimi, je proti nim.

Lavrov si také stěžoval na "kyjevský režim", který podle něj usiluje o revizi mírových dohod z Minsku o urovnání konfliktu v Donbasu, což Západ přehlíží, a tím povzbuzuje jestřáby v Kyjevě, kteří by chtěli konflikt vyřešit silou.

Šéf ruské diplomacie vyčetl Západu také politiku v Sýrii, kde se prý snaží "teroristy dělit na špatné a ne moc špatné", čímž vzniká podezření, že "Američané se snaží v tomto obrovském geopolitickém prostoru (Blízkého východu) udržet stav řízeného chaosu".

Washington podle ministra také narušuje strategickou rovnováhu mezi velmocemi snahou zajistit si vojenskou převahu, ať už budováním globální protiraketové obrany, nebo aktivitami NATO u ruských hranic. Za nejnebezpečnější označil politickou linii snažící se snížit práh pro nasazení jaderných zbraní a také převést pod článek alianční smlouvy o kolektivní obraně i problémy s počítačovými piráty.

Postěžoval si také, že "namísto zevrubného vyšetřování a předložení hodnověrných faktů čelí Rusko nepodloženým obviněním", ať už šlo o otravu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury, údajné vměšování do voleb v USA, chemické útoky v Sýrii či referendum v Katalánsku.

"Kvůli dalšímu démonizování Ruska se organizují hrubé provokace. Tzv. případ Skripal se stal záminkou - vymyšlenou, anebo zinscenovanou - pro neopodstatněné masové vyhoštění ruských diplomatů nejen z USA a Británie, ale i dalších států, z nichž většinu k tomu prostě donutili. Takový výsměch mezinárodnímu právu, diplomatické etice i obyčejné slušnosti jsme už dlouho neviděli," prohlásil.

Rusko však podle Lavrova nadále bude nastolovat na mezinárodní scéně "pozitivní agendu", aby prospěla "globální stabilitě". A také "Rusko bude účinně hájit svou svrchovanost a nezávislost".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď