Lavrov varoval ukrajinské "nacisty" před vojenskou provokací

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Moskva - Za neonacistický režim, který se dostal k moci díky zradě Západu, označil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vládu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Zároveň varoval Ukrajinu, aby se nepokoušela o vojenskou provokaci na administrativní hranici s Krymem. Kyjev takovou provokaci podle Lavrova chystá v poslední prosincové dekádě. Tajemník ukrajinské rady pro národní bezpečnost a obranu Oleksandr Turčynov vyjádření šéfa ruské diplomacie odmítl jako "blábolení".

Ukrajinský režim má "všechny rysy režimu nacistického a neonacistického", řekl Lavrov v rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda. Dostal se podle ruského ministra k moci "díky tomu, že Západ zradil všechny normy mezinárodního práva a mezinárodního chování". Většina ukrajinského národa se chce "ostudného režimu" zbavit a přeje si návrat k normálním vztahům s Ruskem, prohlásil Lavrov.

Rusko ale s Ukrajinou nebojuje, "ani s ní bojovat nebudeme, to vám slibuji", řekl Lavrov. S Kyjevem prý bojují ruskojazyční občané Ukrajiny, kteří žijí v Donbasu. Ministr tak zopakoval tvrzení Moskvy opakovaně popírané Kyjevem a jeho spojenci, že Rusko vojensky nepodporuje povstání separatistů na východě Ukrajiny.

Lavrov obvinil ukrajinské vedení, že chystá "vojenskou provokaci" na administrativní hranici mezi anektovaným Krymem a ukrajinským vnitrozemím, kterou Moskva po okupaci poloostrova vydává za státní hranici Ruské federace. Odpověď Ruska by podle Lavrova byla pádná.

"Je to naše země, naše hranice. Nedopustíme, aby se (Porošenko) jakkoli pokusil hájit své zájmy a porušovat práva, která obyvatelé Krymu obhájili v plném souladu s mezinárodním právem," řekl dále.

Lavrov nicméně naznačil, že "lidové republiky", které proruští vzbouřenci vyhlásili v Donbasu, Rusko oficiálně uznat nehodlá. "Chcete je uznat? A co dál? Ztratit zbytek Ukrajiny a nechat ji nacistům?" odpověděl ministr na dotaz, proč Moskva povstalecké "státy" neuznává.

"'Odhalení' šéfa ruské diplomacie o 'plánovaném útoku ukrajinské armády' a další pasáže o 'nacistickém' a 'neonacistickém režimu' lze komentovat jedinou větou. Udělám to jazykem srozumitelným Rusům: Je to blábolení šedé kobyly, pardon - šedého valacha," napsal Turčynov na facebooku v narážce na ruské přísloví, pocházející z ruského venkova, které postarší žvanily přirovnává k šedým kobylám, resp. k šedým valachům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď