Lavrov: Rusko nemá vztahy s EU jako celkem, ale jen se členy

foto Ilustrační foto - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Peking - Rusko a Čína považují západní sankce za nepřijatelné. Vztahy s Ruskem zničil Brusel, takže Moskva už nemá vztahy s Evropskou unií jakožto organizací, ale pouze z některými jejími členskými státy. Na tiskové konferenci v Číně to dnes řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Ve společném prohlášení diplomacie obou zemí žádají kvůli "všeobecnému neklidu ve světové politice" o uspořádání summitu stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN.

Ministři zahraničí EU v pondělí schválili sankce vůči některým konkrétním lidem za porušování lidských práv v Číně. Míří na Číňany odpovědné za zacházení s menšinovými Ujgury. Kromě EU sankce vyhlásily také USA, Kanada a Británie. Peking reagoval ostrými slovy a vlastními sankčními kroky.

Předseda Evropské rady Charles Michel v pondělí prohlásil, že vztahy mezi EU a Ruskem jsou na historickém dně kvůli neshodám v mnoha oblastech. V únoru EU vyhlásila sankce proti několika Rusům za uvěznění oponenta Kremlu Alexeje Navalného.

Lavrov začal jednat v Číně v pondělí a dnes vystoupil na tiskové konferenci se svým čínským protějškem Wang Iem.

Odmítli západní kritiku situace lidských práv ve svých zemích a prohlásili, že Čína a Rusko usilují o pokrok v otázce klimatických změn nebo pandemie koronaviru. Rusko-čínské vztahy se rozvíjejí rychleji než vztahy Ruska s EU, dodal Lavrov. Moskva může začít budovat lepší vztahy, pokud z nich unie odstraní anomálie.

Ministr také jako naprosto chybné odmítl tvrzení Západu o prospěchářství Ruska a Číny co se týče vakcín proti covidu-19. Rusko je prý vedeno humanitárními zájmy, nikoli geopolitickými nebo obchodními důvody, tvrdil Lavrov.

"V době vzrůstajícího globálního politického neklidu je nezbytné, aby summit stálých členů RB OSN nastolil přímý dialog o řešení problémů společných lidstvu v zájmu udržení globální stability," uvádí se v prohlášení, které zveřejnilo na svých stránkách ruské ministerstvo zahraničí. Stálými členy Rady bezpečnosti jsou kromě Ruska a Číny také Francie, Británie a USA.

Prohlášení se nezmiňuje o USA, ale Lavrov v Číně prohlásil, že Washington spoléhá na vojenské a politické svazky z doby studené války ve snaze zničit konstrukci mezinárodního práva.

Jak upozornila agentura Reuters, vztahy Pekingu a Moskvy k Washingtonu jsou napjaté. V pátek na Aljašce skončila obtížná čínsko-americká jednání, Rusko povolalo ke konzultacím svého velvyslance z USA, když nový americký prezident Joe Biden přisvědčil minulý týden na novinářskou otázku, zda je podle něj ruský prezident Vladimir Putin "zabiják".

Lavrov na začátku své nynější návštěvy Číny vyzval, aby Moskva a Peking omezily závislost na dolaru. Ve společném prohlášení také oba státy varují ostatní před vměšováním do svých vnitřních věcí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď