Laviny v Rakousku a Bavorsku dál hrozí, situace se má uklidnit

foto Hasiči odklízí sníh ze střechy budovy v německém Bayrischzellu.

Mnichov/Innsbruck - Navzdory tomu, že po dvou týdnech přestalo v bavorských a rakouských Alpách sněžit, zůstává riziko lavin nadále vysoké. V Rakousku si tuto zimu laviny vyžádaly více než desítku mrtvých včetně dvou Čechů. Dnes bylo v rakouském Lechu nalezeno tělo lyžaře pohřešovaného od soboty. Ve Švýcarsku v úterý večer utržené sněhové pole zasypalo a zabilo 20letou Švédku, informoval server 20minuten. Na konec tohoto týdne meteorologové hlásí nové sněžení.

Čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí panuje dnes nadále na řadě míst rakouských spolkových zemí Tyrolsko, Vorarlbersko, Salcbursko, Štýrsko a Horní a Dolní Rakousy. "Během dne můžou laviny mokrého sněhu kvůli slunečnímu záření a oteplení padat ve zvýšené míře ze strmých jižních svahů," varovala lavinová služba. Pro zimní sporty mimo vyznačené sjezdovky jsou podle ní podmínky extrémně nebezpečné.

Dnes bylo v lyžařském středisku Lech v nejzápadnější rakouské zemi Vorarlbersko pod masami sněhu nalezeno tělo 28letého německého běžkaře, který byl od soboty nezvěstný. Podle policie se byl pod 2,5 metru silnou vrstvou sněhu. Už v noci na neděli se v lokalitě podařilo najít mrtvá těla dalších tří Němců ve věku 57, 32 a 36 let.

Také v bavorských Alpách navzdory tomu, že přestalo sněžit, je riziko lavin stále vysoké. Čtvrtý stupeň z pěti nicméně platí už jen nad hranicí lesa v Alpách u měst Garmisch-Partenkirchen a Berchtesgaden.

Kvůli lavinovému nebezpečí dnes musela být evakuována jihobavorská vesnice Raiten, ležící nedaleko hranic s Rakouskem. Podle agentury AP úřady vyzvaly místní obyvatele k okamžitému opuštění svých domů kvůli akutnímu lavinovému nebezpečí. Úřady lidi vyzvaly, aby s sebou vzali důležité doklady a léky a aby informovali sousedy, k nimž se varování nemuselo donést. Podle agentury DPA muselo své domovy opustit na 230 lidí.

Ve čtvrtek by se mohlo lavinové nebezpečí na mnoha místech rakouských hor snížit až na třetí stupeň. Na víkend ale meteorologové hlásí další sněžení.

Situace se pomalu lepší také v dopravě. Na mnoha místech byly zrušeny uzavírky. Od světa je odříznuto už jen několik málo horských obcí. Přístupné je mimo jiné i dolnorakouské lyžařské středisko Hochkar, které bylo několik dní zcela nepřístupné. Vjet do něj ovšem smějí zatím jen vojáci a hasiči. Prakticky v celém Rakousku už se podařilo obnovit také dodávky elektřiny.

Podle dosavadních informací zemřelo během této zimy v rakouských Alpách kvůli lavinám nejméně jedenáct lidí. Jsou mezi nimi také dva Češi. Čtyřiačtyřicetiletý muž zahynul na počátku ledna v tyrolském lyžařském středisku Ischgl, toto úterý zabila lavina 24letého Čecha na skialpinistické túře v oblasti alpského štítu Ankogel v Korutanech.

Provozovatelé vleků navzdory nevlídnému počasí v posledních dvou týdnech, které způsobilo uzavření mnoha lyžařských středisek, počítají podle agentury DPA s dobrou sezónou. "Zimní sezóna je v závislosti na lyžařské oblasti mezi 100 a 140 dny dlouhá. Že je 14 dní špatné počasí a nemůže se kvůli tomu lyžovat, je docela normální," řekl předseda Svazu německých lanovek a vleků Peter Schöttl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď