Lavička Jaroslava Kubery je poctou bývalému předsedovi Senátu

foto V sídle Senátu v Praze byla 14. října 2020 slavnostně odhalena Lavička Jaroslava Kubery, která je poctou bývalému předsedovi Senátu, jenž v lednu 2020 náhle zemřel. Slavnostního aktu se zúčastnila vdova Věra Kuberová a předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Praha - Senát ode dneška zdobí Lavička Jaroslava Kubery. Je poctou tomuto bývalému předsedovi Senátu z ODS, který v lednu náhle zemřel. Symbolizuje zároveň hodnoty, které vyznával a prosazoval, zejména svobodu a nezávislost. Zaznělo to dnes při slavnostním odhalení lavičky, které se odehrálo v komorním duchu za přítomnosti vdovy Věry Kuberové.

"Byl jasným a nekompromisním obhájcem svobody, demokracie a vlády práva. To je přesně to, čeho je dneska Senát i díky němu nositelem," řekl novinářům na adresu svého předchůdce předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Kuberu označil za svého učitele.

V sídle Senátu v Praze byla 14. října 2020 slavnostně odhalena Lavička Jaroslava Kubery, která je poctou bývalému předsedovi Senátu, jenž v lednu 2020 náhle zemřel.

"Jaroslav Kubera se zásadním způsobem zapsal do historie Senátu Parlamentu České republiky. Byl vynikajícím předsedou Senátu, vynikajícím člověkem," dodal Vystrčil.

Černá lavička je opatřena s uměleckým kovovým ztvárněním zápisníku, brýlí a popelníku vzhledem k tomu, že Kubera byl náruživým kuřákem.

Pořízení lavičky, které pomohla zorganizovat senátní kancléřka Jana Vohralíková, uhradí ze svého senátoři a senátorské kluby, uvedl Vystrčil. Cenu nesdělil. Lavička je v podloubí prvního nádvoří Valdštejnského paláce, které bylo dříve nazýváno Vévodský dvůr.

Nad lavičkou je Kuberova fotografie a v její blízkosti i nejvyšší tchajwanské vyznamenání, které bývalý předseda horní komory dostal in memoriam. Jeho plánovanou misi na Tchaj-wan realizoval až Vystrčil k nelibosti Číny, prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše či předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď