Láva ze sopky na jednom z Kanárských ostrovů dotekla do moře

foto Láva ze sopky Cumbre Vieja se dostává do moře na španělském ostrově La Palma 29. září 2021.

Santa Cruz de La Palma (Španělsko) - Pyramida kouřící černé horniny se zvedla z Atlantského oceánu u španělského ostrova La Palma v místě, kam stéká proud lávy ze sopky, která na ostrově vybuchla před více než týdnem. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou v noci na dnešek se ve vzduchu stále vznáší oblaka páry s toxickými plyny, místní úřady proto doporučily nepřibližovat se k místu nejméně na 3,5 kilometru.

Podle vulkanologa, jehož citovala agentura EFE, je ohrožení škodlivými plyny jen lokální. Lidé v nejbližším okolí nemají zatím vycházet ven. Kvalita ovzduší na ostrově je dobrá, místní úřady ji monitorují. Místní letecká společnost Binter, kterou citovala agentura Reuters, uvedla, že dnes byly obnoveny lety na ostrov a z ostrova; letecká doprava byla zrušená minulý týden.

"Láva nyní vytváří strukturu, které říkáme 'lávová delta' a táhne se od ostrova na západ," řekl agentuře Reuters mořský geolog Juan-Tomas Vázquez, který sleduje vývoj na výzkumném plavidle Ramon Margalef.

Láva ze sopky Cumbre Vieja se dostává do moře na španělském ostrově La Palma 29. září 2021. 

Teplotu tekoucí lávy odborníci odhadují asi na 1000 stupňů Celsia. "Očekáváme, že šíře jejího toku už se nebude zvětšovat, a že by tak neměla ohrozit více domů," řekl dnes ráno španělskému rozhlasu premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Voda v moři nemá více než 20 stupňů. Tok lávy cestou ze sopky je v některých místech 600 až 800 metrů široký.

"Nevíme, kolik bylo zničeno domů, hovoří se o šesti stovkách," dodal Torres. Podle posledních informací programu Copernicus, který vychází ze satelitních snímků, bylo zničeno téměř 700 domů. Zalito lávou bylo na ostrově na 270 hektarů půdy, zničeno bylo asi 23 kilometrů silnic. Torres také uvedl, že erupce sopky se na Kanárských ostrovech výrazně odrazí na letošní sklizni banánů, třetina produkce totiž pochází z ostrova La Palma, kde láva zničila část plantáží nebo zavlažovací potrubí pro ně.

Španělská vláda v úterý vyhlásila na ostrově La Palma stav katastrofy, což umožní vyčlenit peníze z rozpočtu pro tuto oblast. Vláda oznámila, že ostrovu poskytne okamžitou pomoc 10,5 milionu eur (asi 268 milionů Kč). Zhruba polovina má jít na nákup bytů pro místní, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Na ostrov by měl podle dnešního oznámení opět přijet španělský premiér Pedro Sánchez, který tam několik dní strávil jednáním s místními už minulý týden. Solidaritu místním obyvatelům přijel minulý týden na La Palmu osobně vyjádřit i španělský král Felipe VI. s manželkou.

Místní úřady už dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali doma. "Až se láva dostane do moře, musí se důsledně dodržovat lockdown," sdělil podle agentury Reuters ředitel krizového týmu Pevolca Miguel Ángel Morcuende. Nebezpečí jedovatých plynů je omezeno na místa v blízkosti lávového proudu. Žádná zranění hlášena nebyla.

Sopka Cumbre Vieja začala chrlit lávu 19. září. Erupce si nevyžádala žádné oběti na životech ani zranění. Včas bylo preventivně evakuováno asi 7000 lidí. Odborníci odhadují, že erupce potrvá několik týdnů, možná až tři měsíce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď