Laschet: EU musí být silná, proto musí upravit postupy zahraniční politiky

foto Kandidát na německého kancléře koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské sestry Křesťansko-sociální unie (CSU) Armin Laschet.

Berlín - Evropská unie musí v zahraniční politice jednat odvážněji a rychleji, proto se neobejde bez úpravy rozhodovacích postupů. Dnes to při představení volebního programu prohlásil Armin Laschet, který je kandidátem německé vládní unie CDU/CSU na kancléře.

Koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské sestry Křesťansko-sociální unie (CSU) usiluje podle Lascheta o Německo otevřené světu a o Německo, které přijímá globální výzvy. "Abychom toho dosáhli, musíme posílit Evropu," řekl kancléřský kandidát. "Evropa musí jednat rozhodněji, jednotněji a rychleji, k tomu jsou zapotřebí reformy," prohlásil Laschet s tím, že Evropa musí v zahraniční politice změnit své rozhodovací postupy. Jedině tak může podle něj čelit výzvám, jakou představují mimo jiné mocenské ambice Číny.

"Čína podřizuje vše jedinému cíli, a to stát se nejvýznamnější zemí světa. Prezident Si (Ťin-pching) považuje naši demokracii za příliš pomalou, než abychom mohli Číně konkurovat," uvedl Laschet. Dodal, že tento čínský náhled na EU je nutné změnit.

Laschet již na konci května v první společné debatě hlavních kandidátů na německého kancléře souhlasil s tím, že je nezbytné přinejmenším v některých oblastech opustit jednomyslnost v rozhodování EU, protože i nesouhlas jedné země dokáže akceschopnost Evropy zablokovat. Výslovně tehdy zmínil zahraniční a bezpečnostní politiku. Stejné představy mají i kancléřská kandidátka Zelených Annalena Baerbocková a lídr sociálních demokratů SPD Olaf Scholz.

Členské země unie o řadě otázek rozhodují většinovým hlasováním, nejcitlivější témata ale vyžadují jednomyslnou shodu všech států bloku. Kromě zahraniční a bezpečnostní problematiky jsou to některé aspekty v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí, ale například také problematika daní a sociálního zabezpečení či evropských financí nebo umístnění sídel unijních institucí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď