Lanovka na Sněžku stojí kvůli silnému větru

foto Ilustrační foto - Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Oba úseky lanovky na Sněžku se ráno kvůli silnému větru nerozjely. Na Sněžce dosahuje vítr rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Náčelník lanové dráhy Jiří Martinec ráno ČTK řekl, že horní úsek lanovky zůstane mimo provoz také v sobotu a v neděli. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu by se mohl během dne rozjet.

"Jestli se nezmění předpověď, tak horní úsek určitě nepojede. Dolní, to se uvidí. Fouká i na Růžové hoře. Od 1000 metrů nad mořem je mlha," řekl ČTK Martinec. Na Sněžce bylo ráno minus 3,6 stupňů Celsia, pocitová teplota okolo minus deseti stupňů a mlha.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Spodní úsek na Růžovou horu je kvůli větru mimo provoz spíše výjimečně. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů. Aktuální informace o provozu lanovky je možné sledovat na webu.

Horská služba Krkonoše vydala pro dnešek výstrahu před silným větrem. Na hřebenech Krkonoš může během dne dosahovat vítr rychlosti až přes 100 kilometrů v hodině. Turisté by měli mít na paměti i případ ze středečního večera, kdy při sestupu ze Sněžky poryv větru srazil do Obřího dolu dva lidi. Dvojice přečkala noc v terénu a až ráno se podařilo muži přivolat pomoc. Žena při pádu utrpěla vážná zranění, na místě zasahoval vrtulník.

V Krkonoších stále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Podle dnešního hlášení horské služby je na hřebenech okolo 220 centimetrů sněhu. Na hřebenech hor se opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta.

"V polohách pod 1200 metrů nad mořem se budou teploty pohybovat nad nulou. Sněhová pokrývka je je v nižších vrstvách vlhká až mokrá, v nižších polohách hor až podmáčená, a to zejména na jižních a slunných svazích," uvedla horská služba na webu. Hrozí laviny z mokrého sněhu a z nového a navátého sněhu hrozí laviny deskové. V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď