Lanovka na Sněžku se po údržbě opět rozjela, jízdné se nezměnilo

foto Kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Po čtyřtýdenní jarní odstávce se dnes ráno do denního provozu letní sezony rozjela kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na nejvyšší českou horu Sněžku. Jízdné zůstalo stejné jako v zimní sezoně. Dospělí platí za jízdu až na vrchol 230 korun. Lanovka jezdí od 08:00 do 18:00, mezi 1. květnem a 30. zářím bude v provozu do 19:00. Při odstávce byla lanovka v provozu jen o víkendech.

V Krkonoších dnes ráno panovalo slunečné počasí. Na hřebenech hor stále leží asi 150 centimetrů sněhu a v lavinových katastrech platí nejnižší první lavinový stupeň z pětibodové škály. Teplota se na hřebenech ráno pohybovala kolem čtyř stupňů nad nulou. V nižších polohách bylo tepleji, například v Peci pod Sněžkou bylo asi deset stupňů.

Na velikonoční svátky se rozjely i další krkonošské lanovky, a to kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu, sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch, z Velké Úpy na Portášky a ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Po Velikonocích budou tato lanovky většinou jezdit o víkendech a květnových svátcích. Do trvalého provozu se lanovka na Černou horu rozjede 11. května, na Hnědý vrch 15. června, na Portášky 1. června a na Medvědín 18. května. Lanovka ze Špindlerova Mlýna na Pláně vstoupí do trvalého letního provozu 1. června, zjistila ČTK u provozovatelů lanovek.

Během odstávky lanovky na Sněžku technici zařízení lanovky zkontrolovali. "Především se při ní dělají kontroly pohonů, stanic, tratě, promazávají se kladkové baterie," uvedl náčelník lanovky Jiří Martinec. Náročnějším úkonem byla odborná prohlídka a servis brzd, který se podle předpisu výrobce dělá jednou za pět let.

Odstávky lanovky využili 10. dubna čeští a polští hasiči ke společnému cvičení záchrany lidí z lanovky. Asi 100 hasičů při něm pasažéry při simulované poruše lanovky sundávalo pomocí slaňování z jednotlivých kabinek. "Cvičení se konalo v rámci projektu Bezpečné pohraničí a svým rozsahem bylo výjimečné. Byli na něm hasiči z pěti českých pohraničních krajů a ze tří polských vojvodství," uvedli hasiči.

Uplynulou zimní sezonu provoz lanovky podle Martince výrazně ovlivnilo větrné počasí. "V lednu a v únoru jsme až na Sněžku jezdili jen asi 15 dní," řekl. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Při silném větru obvykle stojí horní úsek z Růžové hory na Sněžku.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody. Ve špičkách se tak u lanovky stále tvoří až několikahodinové fronty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď