Langšádlová má za důležité dostávat do praxe poznatky aplikovaného výzkumu

foto Premiér Petr Fiala (uprostřed) uvedl 18. prosince 2021 v Praze Helenu Langšádlovou do funkce ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Vpravo je bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Praha - Nová ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) považuje za důležité dostávat poznatky aplikovaného výzkumu do praxe a hledat pro oblast vědy a výzkumu nové zdroje. Chce se ve funkci inspirovat úspěšnými zeměmi a navázat na své kontakty v Izraeli či na Tchaj-wanu. Řekla to dnes na tiskové konferenci poté, co ji premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do úřadu.

Česko podle Langšádlové musí budovat ekonomiku méně energeticky náročnou a s vyšší přidanou hodnotou. Ministryně považuje za důležité reagovat na společenské změny a budovat společnost schopnou reagovat na krize. Věda a výzkum podle ní musí být koordinované a transparentní.

Za prioritu považuje, aby se poznatky aplikovaného výzkumu dostávaly do praxe, je pro to důležité i vytvoření legislativního rámce. Langšádlová chce hledat nové zdroje a vytvořit lepší podmínky pro motivaci soukromého sektoru, aby se více zapojil do investic.

Vláda podle nové ministryně neplánuje škrtání peněz na vědu, výzkum a inovace. Celkové výdaje na výzkum a vývoj v Česku byly loni rekordních 113,4 miliardy korun, meziročně vzrostly o 1,8 miliardy. Výrazně se však zpomalilo tempo jejich růstu.

Langšádlová je poslankyní od roku 2010. Mezi lety 1998 až 2006 byla starostkou středočeských Černošic. Působila i jako středočeská krajská zastupitelka a předsedkyně středočeské TOP 09. Nyní je ve výkonném výboru strany, do roku 2009 byla členkou KDU-ČSL.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď