Lake Malawi si půjde finále Eurovize už jen užít, řekl frontman

foto Zpěvák Albert Černý z české kapely Lake Malawi v soutěži Eurovize v Tel Avivu.

Tel Aviv/Praha - Frontman indie-popové skupiny Lake Malawi Albert Černý označil postup české kapely do finále písňové soutěže Eurovize za úžasný. Sobotní šestadvacetičlenné finále si skupina podle něj už půjde "jenom užít". V tiskové zprávě dnes Černého citovala Česká televize. Favoritem na vítěze je podle bookmakerů Nizozemsko.

Kapela Lake Malawi se svou skladbou Friend of a Friend postoupila do finále v úterý večer. "Je to úžasný pocit, tohle jsou chvíle, kdy přesně vím, proč miluju svoji práci. Jsem hrdý na naši kapelu a celý český tým, který nám poslední čtyři měsíce věnoval všechen svůj čas," uvedl Černý. "Náš cíl byl postup, teď už si to v sobotu půjdeme jenom užít," doplnil.

Britský bulvární list The Sun dnes napsal, že se Černý na twitteru po vystoupení stal hitem mezi britskými uživateli, kteří ho začali přirovnávat k populární televizní osobnosti Joeymu Essexovi. "Roztomilý frontman dokonce rapoval s cockney přízvukem, což ho hvězdě reality show ještě připodobnilo," napsal The Sun. Jako cockney bývá nejčastěji označován silný přízvuk londýnské "pracující třídy", zejména z východní části metropole. Další členy kapely někteří lidé na twitteru přirovnávali ke zpěvákům Jamesi Bluntovi a Shawnu Mendesovi. Černému není angličtina cizí, vystudoval překladatelství a tlumočnictví angličtiny v Olomouci.

Spolu s ČR do finále postoupily Řecko, Bělorusko, Srbsko, Kypr, Estonsko, Austrálie, Island, San Marino a Slovinsko. Další finalisté budou vybráni při druhém semifinále 16. května. Tradičně do finále kromě nich postoupí také zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, což jsou Británie, Francie, Německo, Itálie a Španělsko, a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael. Vítěze budou volit televizní diváci a odborná porota. Podle pravidel ale nemohou diváci hlasovat pro zástupce své země.

Letošní Eurovize je kvůli místu konání politizovanější než v předchozích letech. K bojkotu soutěže vyzvala řada palestinských skupin i někteří umělci, kteří poukazují na izraelské násilí vůči Palestincům. Dosud se ale akce obešla bez závažnějších incidentů. Online vysílání prvního semifinále na webu izraelské stanice Kan se nicméně v úterý stalo terčem hackerů, zřejmě z islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Hackeři do internetového vysílání pustili video explozí v Tel Avivu, které bylo vytvořeno s pomocí zvláštních efektů s varováním pro hosty soutěže, že Tel Aviv není bezpečný a bezprostředně hrozí raketový útok. Záběry byly prezentovány jako oznámení izraelské armády. Televizní vysílání však hackerský útok nikterak neovlivnil, uvedla televize Kan.

Kan dnes také oznámila, že zemřel izraelský řidič dodávky, který utrpěl v úterý zranění, když vykládal techniku na parkovišti u koncertní haly, kde se Eurovize koná. Stanice kondolovala rodině a doplnila, že spolupracuje s úřady, aby zajistila bezpečnost na soutěži.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď