Labskou stezku loni využilo rekordní množství rekreantů

foto Cyklisté projíždějí 7. dubna 2020 po Labské stezce v Hradci Králové. Od vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření nového typu koronaviru v polovině března roku 2020 museli mít cyklisté roušku, nyní už povinná při běhu nebo při jízdě na kole v lese není. Díky zmírnění opatření mohou lidé také opět individuálně sportovat na venkovních sportovištích.

Hradec Králové - Labská stezka na území hradeckého kraje loni zaznamenala rekordní návštěvnost. K rekreaci ji proti dlouhodobému průměru využilo o deset až 30 procent víc lidí. Jedním z důvodů byla i pandemie, lidé víc trávili volno venku, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

"Na návštěvnosti se podepsalo jak jarní oteplení, tak protiepidemická opatření, kdy lidé více vyhledávali pobyt v přírodě. Například v dubnu a květnu převyšovala celková návštěvnost průměr minulých let více než dvojnásobně," řekl krajský radní Adam Valenta (Piráti).

Labská stezka je mezinárodní cyklotrasa, vede od pramene Labe do Hamburku. V České republice je značena jako dálková cyklotrasa č. 2. První úseky začaly na české straně vznikat v 90. letech minulého století. Jde o jednu z nejpopulárnějších říčních cyklotras v Evropě.

Stezku využívají v hradeckém kraji cyklisté i pěší. V lokalitě Smiřice se v dubnu počet pěších ztrojnásobil téměř na 9000. Dlouhodobý průměr je 3000 lidí. Dvojnásobné počty chodců zaznamenal Kuks nebo Vysoká nad Labem.

U cyklistů byl průměrný nárůst v dubnu o 41 procent, ve Věkoších dokonce o 60 procent. V květnu byl největší nárůst ve Vysoké nad Labem, kde bylo o 66 procent víc cyklistů, než je dlouhodobý průměr. V červenci nejvíc vzrostla návštěvnost v Kuksu, konkrétně o 37 procent.

Denních maxim dosáhla návštěvnost o svátku 8. května a následující den, kdy se ve všech sledovaných lokalitách pohybovalo okolo 2000 rekreantů. Ve Vysoké nad Labem měření z 15. března napočítalo 3600 uživatelů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď