Kyrgyzský prezident rezignoval, pravomoci převzal premiér

foto Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov (na archivním snímku z roku 2019) dnes rezignoval. Podle agentury Reuters vysvětlil, že chce předejít dalším střetům mezi bezpečnostními silami a protestujícími požadujícími jeho odchod.

Biškek - Po rezignaci kyrgyzského prezidenta Sooronbaje Žeenbekova se dnes funkce vzdal i předseda sněmovny Kanatbek Isajev, který měl podle ústavního zákona převzít pravomoci hlavy státu. Oznámil to kyrgyzský premiér Sadyr Žaparov. Zároveň uvedl, že přebírá veškeré povinnosti spojené s prezidentským úřadem, píší agentury Reuters a Interfax. Středoasijskou zemi zachvátily nepokoje po parlamentních volbách 4. října, když strany, které podle oficiálních výsledků neuspěly, rozpoutaly protesty v hlavním městě Biškeku.

Demonstrace v Kyrgyzstánu po parlamentních volbách ze 4. října. Protestující oznámili, že si přejí prezidentův odchod. "Izajev dnes podepsal rezignační dopis. Veškeré povinnosti hlavy státu dnes přešly na mě," sdělil Žaparov svým podporovatelům. Podle ústavy musí šéf vládního kabinetu do tří měsíců uspořádat nové prezidentské volby, ve kterých sám nesmí kandidovat, píše agentura Reuters.

Prezident Žeenbekov dnešní odchod z úřadu zdůvodnil tím, že chce předejít dalším střetům mezi bezpečnostními silami a protestujícími požadujícími jeho odchod.

"Nedržím se (za každou cenu) moci. Nechci zůstat zapsán v historii Kyrgyzstánu jako prezident, který prolil krev a střílel na své vlastní občany," oznámil podle Interfaxu Žeenbekov. Prezident také vyzval předsedu vlády Žaparova a další politické představitele, aby z ulic Biškeku, kde kvůli nepokojům platí výjimečný stav, odvolali své stoupence, a ve městě tak znovu zavládl klid. Žeenbekov je v nedávné historii již třetí kyrgyzský prezident, kterého svrhly hromadné protesty. K odchodu prezidentů vedly revolty v letech 2005 a 2010.

Isajev byl do čela sněmovny jmenován tento týden. Jeho odstoupení požadovaly některé opoziční skupiny, podle kterých by měl prezidentské pravomoci přenechat právě Žaparovi, napsala dříve agentura Reuters.

Nepokoje propukly v Kyrgyzstánu den po volbách ze 4. října. Stoupenci opozice obsadili část vládních budov a vysvobodili z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva a také 51letého Žaparova, který byl ve středu jmenován premiérem. Ústřední volební komise mezitím výsledky voleb zrušila. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu. Při protestech bylo podle Reuters zraněno nejméně 1200 lidí, jeden člověk zemřel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď