Kyrgyzský exprezident byl obviněn z vraždy a z pokusu o převrat

foto Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev na snímku z 24. listopadu 2017.

Biškek - Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev byl obviněn z přípravy státního převratu a ze zabití jednoho z policistů, kteří minulý týden dva dny obléhali jeho rezidenci u hlavního města Biškeku. Oznámila to kyrgyzská kontrarozvědka GKNB. Atambajev, zbavený v červenci imunity a stíhaný kvůli podezření z korupce a z kontaktů s podsvětím, byl zadržen 8. srpna po divoké přestřelce, do které se podle vlastního přiznání sám zapojil.

V Atambajevově domě byly nalezeny ostřelovačské pušky, pistole a další zbraně, řekl novinářům na tiskové konferenci šéf GKNB Orozbek Opumbajev. Incident, do něhož se zapojily stovky lidí, skončil smrtí jednoho z příslušníků komanda, které se snažilo do exprezidentova obydlí proniknout. Podle Opumbajeva vojáka zabil sám Atambajev.

Bývalý prezident, který stál v čele středoasijského Kyrgyzstánu v letech 2011 až 2017, čelil už před násilným zadržením řadě obvinění. Zvláštní parlamentní komise údajně zjistila, že Atambajev rozhodl o vydávání zbraní ruským zločineckým skupinám, v rozporu se zákonem omilostnil v zemi známého zločince, podílel se na pozemkových machinacích, pronásledoval opozici a kryl případy defraudací a korupce.

Po zatčení poslal minulý týden soud Atambajeva do vazby tajné policie, kde má setrvat nejméně do konce srpna. Podle prohlášení kyrgyzského generálního prokurátora Zamira Bejšekejeva se k dřívějším obviněním přidala vražda a pokus o vraždu, vyvolání masových nepokojů, násilí proti úředním osobám a braní rukojmích.

Při dramatickém zásahu z minulého týdne, během něhož se Atambajev vzdal zasahujícím jednotkám, bylo podle kyrgyzských úřadů zraněno 170 lidí. Kromě exprezidenta bylo zatčeno několik jeho spolupracovníků a tělesných strážců.

Předseda kyrgyzské vlády dnes odvolal náměstka ministra vnitra, který Atambajeva přemluvil, aby se vzdal, napsal na svém webu ruský list Kommersant. Náměstek Kursan Asanov byl podle oficiálního komuniké odvolán kvůli ztrátě důvěry a nerespektování zájmů justičních orgánů. Asanov se podle médií zaručil bývalému prezidentovi, že pokud se vzdá, tak jeho přívrženci, kteří jej po dva dny bránili, vyváznou beztrestně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď