Kyjevský soud prodloužil vazbu novináře Vyšynského

foto Novinář Kyryl Vyšynskyj u soudu v Kyjevě.

Kyjev - Kyjevský soud prodloužil vazbu novináře Kyryla Vyšynského, jehož ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl vyměnit za režiséra Oleha Sencova vězněného v Rusku. Vyšynskyj, který je šéfredaktorem agentury RIA Novosti Ukrajina, je obviněn z vlastizrady. Hrozí mu patnáct let vězení.

Soud vyhověl žádosti žalobců, aby prodloužil vazbu Vyšynského o dva měsíce. Další stání se má uskutečnit tři dny před koncem této lhůty, tedy 16. září. Obhájce novináře, který má ukrajinské i ruské občanství, žádal pro svého mandanta propuštění na svobodu.

Zelenskyj dnes Moskvě navrhl výměnu Vyšynského za ukrajinského režiséra Sencova, který si v Rusku odpykává dvacetiletý trest za údajný terorismus, jehož se měl dopustit na okupovaném Krymu. Režisér obvinění odmítá, jeho osvobození opakovaně žádá řada západních státníků a mezinárodních organizací i mnoho známých osobností filmového a divadelního světa.

Ukrajinský režisér Oleg Sencov u soudu v ruském Rostově na Donu. Vyšynskyj, který používá i ruský přepis svého jména Vyšinskij, dnes u soudu v rozhovoru s novináři svou výměnu za Sencova odmítl. "Nikam se nechystám utéct, žádám spravedlnost. Slyšel jsem, že mě chtějí vyměnit, ale já přece nejsem žádná věc, aby se mnou handlovali," řekl novinář. Jeho obhájci se proti dnešnímu rozhodnutí soudu mohou do týdne odvolat.

Soudní rozhodnutí obratem kritizovala Moskva. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové je stanovisko kyjevského soudu ostudné. "Je to hanba. Takové jsou tedy ty evropské hodnoty," napsala mluvčí na facebooku. Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová prohlásila, že prodloužení vazby Vyšynského je politickým, nikoli právním rozhodnutím.

Vyšynského ukrajinská policie zadržela loni v květnu. Prokuratura ho viní z vlastizrady, které se měl dopustit spiknutím s Ruskem a podporou "lidových republik" vyhlášených na separatistickém východě Ukrajiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď