Kyjev vyzval Rusy, aby přestali s adopcemi deportovaných dětí

foto Ilustrační foto - Děti jdou do školy v ukrajinském městě Irpin, 1. září 2022. 

Kyjev - Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi dětí, které byly za války na Ukrajině podle ní "ukradeny" a deportovány do Ruska. Varovala, že jde o nezákonné počínání, jehož pachatelé se budou muset za své činy dříve či později zodpovídat.

Válka, kterou Rusko zahájilo proti svému sousedovi před 13 měsíci, přinutila opustit domovy miliony lidí, včetně rodin a dětí. Skutečný počet dětí, které byly násilně odvlečeny do Ruska, není možné zjistit, připomíná agentura Reuters.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal začátkem března zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou a obvinil je z válečného zločinu nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

Vereščuková v příspěvku na sociální síti telegram uvedla, že odebírání osiřelých dětí z Ukrajiny a jejich nabízení k adopci ruským občanům je nezákonné. "Zvláště nechutné je, když se lidé dokonce veřejně chlubí tím, že adoptovali děti ukradené na Ukrajině," napsala v ruštině ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území.

"Důrazně doporučuji, aby ruští občané neadoptovali ukrajinské sirotky, kteří byli nezákonně vyvezeni z dočasně okupovaných území Ukrajiny," uvedla Vereščuková, která má ve vládě na starosti sociální otázky. "Znovu připomínám všem ruským takzvaným 'adoptivním rodičům' a 'opatrovníkům': dříve nebo později se budete muset zodpovídat," uvedla s tím, že se jedná o desítky ruských občanů. Některé zmínila i jmenovitě.

Ministerstvo Vereščukové registruje nyní jako nelegálně deportovaných 19.514 ukrajinských dětí.

Rusko neskrývá existenci programu, v jehož rámci převezlo do Ruska tisíce ukrajinských dětí, prezentuje ho ale jako humanitární kampaň na ochranu sirotků a dětí opuštěných v oblasti bojů.

Většina převozů osob a dětí se odehrála v prvních měsících války a předtím, než Ukrajina koncem srpna zahájila velkou protiofenzívu s cílem získat zpět okupovaná území na východě a jihu země. Ruské ministerstvo obrany v polovině srpna uvedlo, že do Ruska bylo přivezeno 3,5 milionu lidí, včetně více než půl milionu dětí.

Spojené státy v červenci uvedly, že Moskva "násilně deportovala" do Ruska 260.000 dětí z jejich ukrajinských domovů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď