Kyjev popírá, že by přešel do protiofenzivy, podle NYT ale možná už začala

foto Ukrajinský voják na tanku u Bachmutu, 12. května 2023.

Kyjev/Moskva - Ukrajinská armáda dala dnes podle médií najevo, že ještě nezahájila očekávanou velkou protiofenzívu, jejíž odražení už ovšem ohlásilo ruské ministerstvo obrany. Podle ukrajinských médií Kyjev také varoval před psychologickými operacemi nepřítele. Moskva však dnes pozdě večer zdůraznila, že ukrajinská ofenzíva v Doněcké oblasti pokračuje. O zintenzivnění ukrajinské dělostřelecké palby, nárůstu útočných akcí ve více sektorech frontové linie i o tom, že protiofenzíva možná skutečně začala, napsal i deník The New York Times (NYT).

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová prohlásila, že se Rusko svými tvrzeními snaží odvést pozornost od bojů v oblasti východoukrajinského Bachmutu, kde podle ní ruské síly zaznamenávají neúspěchy a Ukrajinci naopak získávají kontrolu nad vyvýšenými místy.

Ruské ministerstvo obrany v noci na dnešek oznámilo, že Ukrajina v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. Podle něj však snaha ukrajinských sil prolomit ruskou obranu nebyla úspěšná a Ukrajinci přišli o techniku a také o více než 250 vojáků. Ruské ministerstvo tvrdí, že obranu osobně na jednom z úseků fronty řídil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov.

Dnes pozdě večer pak Moskva uvedla, že ukrajinské útoky pokračují a že se je znovu podařilo zastavit. Ukrajinské síly při nich prý přišly o 28 tanků, včetně osmi leopardů. Toto tvrzení není možné nezávisle ověřit. Jak poznamenala televize CNN, Moskva svá tvrzení o ukrajinských ztrátách opakovaně nadsazuje.

"Nemáme takové informace a nekomentujeme falešné zprávy jakékoliv druhu," řekl agentuře Reuters mluvčí ukrajinského generálního štábu k tvrzení o zahájení útočných operací. Středisko ukrajinských ozbrojených sil pro strategickou komunikaci dnes kromě toho podle agentury Unian varovalo před rozsáhlou psychologickou operací nepřítele, zahrnující i šíření dříve připravených fotografií a videonahrávek zabitých, zraněných a zajatých ukrajinských vojáků a zničené vojenské techniky coby důkazů "porážky" ukrajinské protiofenzívy, a to dokonce i v případě, že k protiútoku nedojde. Ruským cílem je podle střediska mimo jiné zasít mezi západní partnery pochybnosti a dosáhnout snížení podpory Ukrajině.

"Rusové nevědí, na jakém místě podnikneme protiútok, a na 450 kilometrů frontové linie v našem úseku odpovědnosti jsou v ustavičném napětí," uvedla mluvčí jižního velitelství ukrajinských sil Natalija Humenjuková podle serveru RBK-Ukrajina. Rusové jsou podle ní vyčerpáni dlouhým čekáním na ukrajinský protiútok, ustavičně posilují obrané linie a neustále po nich přemisťují jednotky. Dokonce občas propadají panice a dezertují, dodala mluvčí.

Náměstkyně ministra obrany Maljarová pak na sociální síti telegram doplnila, že Rusové se šířením informací o údajné protiofenzivě snaží odvést pozornost od situace u Bachmutu, který podle ní dál zůstává epicentrem bojů. Maljarová uvedla, že v oblasti Bachmutu ukrajinské síly zaznamenávají úspěchy a obsazují tam hlavní vyvýšená místa, zatímco Rusové se snaží zachovat si pozice. Jistým potvrzením ruských problémů by mohlo být prohlášení šéfa soukromé Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenije Prigožina, podle něhož se ukrajinské síly opět zmocnily obce Berchivka severně od Bachmutu.

Zatímco ukrajinští představitelé ruské zprávy o zahájení protiofenzivy přímo popřeli nebo se k nim vyjádřili mlhavě, podle informací listu The New York Times je ale možné, že protiofenziva opravdu začala. Američtí činitelé, na něž se list odvolává, uvedli, že pozorují zintenzivnění ukrajinských útoků. Vycházejí přitom z informací získaných díky americkým armádním satelitům, které dokážou sledovat dělostřeleckou palbu nebo odpalování raket. I prohlášení Maljarové o ukrajinských úspěších u Bachmutu dává NYT do souvislosti s možným začátkem protiofenzivy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď