Kvůli úpravě svých platů se poslanci možná sejdou 28. prosince

foto Ilustrační foto - Poslanec a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na schůzi Poslanecké sněmovny.

Praha - Poslanci vládního hnutí ANO a opozičních Pirátů a SPD se dohodli na svolání Sněmovny 28. prosince, pokud Senát vrátí dolní komoře novelu upravující platy zákonodárců. Novinářům to řekl šéfa sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek s tím, že tři kluby mají 122 poslanců, kteří jsou připraveni mezi svátky normu schválit. Hlasovat plánují i v posledních dnech roku podle dřívějšího vyjádření i lidovci. Aby se od ledna automaticky zákonodárcům platy nezvedly víc, než upravuje novela, musí předlohu do konce roku podepsat i prezident Miloš Zeman. Senát novelou probere ve středu.

"Máme signály, že jsou tam snahy o pozměňovací návrhy," uvedl Faltýnek s tím, že na změny mají senátoři nárok, ale předlohu je třeba projednat rychle. Podle lidovců může za průtahy vládní koalice, která neprosadila změnu dříve. "Poslanci KDU-ČSL jsou připraveni zúčastnit se mimořádné schůze PS mezi svátky k platům politiků, pokud to bude potřeba. Vládní koalice sice mohla tento návrh prosadit už dřív, jenže koaliční většina k tomu neměla vůli," uvedli na twitteru.

Hospodářský výbor Senátu ve čtvrtek doporučil postupný nárůst platů vrcholných politiků v příštích třech letech s tím, že příští rok by si měli polepšit více než podle verze schválené Sněmovnou.

Sněmovní verze počítá s tím, že platy vrcholných politiků vzrostou příští rok zhruba o devět procent, nikoli o původně schválenou pětinu. Základní měsíční plat například poslance a senátora by se měl zvýšit o 6500 korun na 82.400 korun místo na 90.600 korun.

Senátní výbor doporučil pro příští rok nárůst základního platu zákonodárce na 84.000 korun měsíčně, v přespříštím roce na 87.300 korun, pokud by i pro rok 2020 zůstal zachován zachován základ pro výpočet platové základny pro příští rok.

Sněmovní verze počítá s tím, že platová základna ještě v příštím roce představovala 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. Podle senátního výboru by se měla zvýšit na 2,55násobek v příštím roce a na 2,65násobek v roce 2020. Podle platného zákona měl koeficient vzrůst na 2,75násobek.

Jestliže by novela nebyla přijata před koncem letošního roku, nevstoupí v platnost. Je tedy také možné, že vrcholným politikům vzrostou platy od ledna razantněji, ale poté, až bude novela účinná, klesnou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď