Kvůli Turówu protestovala v Lucemburku tisícovka polských odborářů

foto Protest odborářů z polské organizace Solidarność před sídlem Soudního dvora EU kvůli jeho rozhodnutí ohledně hnědouhelného dolu Turów u hranic s Českem, 22. října 2021 v Lucemburku.

Lucemburk - V Lucemburku dnes protestovala nejméně tisícovka polských odborářů z organizace Solidarita (Solidarność) kvůli nedávnému rozhodnutí Soudního dvora EU ohledně uzavření hnědouhelného dolu Turów nedaleko českých hranic. Demonstranti se nejprve sešli před sídlem evropského soudu, následně se přesunuli před české velvyslanectví v Lucembursku, kde velvyslanci Vladimíru Bärtlovi předali petici. Protest byl pokojný, někteří účastníci pouze odpalovali dýmovnice a dělobuchy. Policie uzavřela oblast kolem sídla soudu i české ambasády drátěným plotem, na situaci dohlížely stovky těžkooděnců s obrněnými vozidly.

Demonstranti, které přivezly desítky autobusů, měli vesty s nápisy "ruce pryč od Turówa", mávali polskými vlajkami a někteří měli odznáčky s přeškrtnutou vlajkou Evropské unie. "Včera horníkem, zítra žebrákem," stálo na jednom z transparentů. Asi desítka lidí nesla plachtu s nápisem "nezávislost není na prodej".

Na místo protestu postupně přicházeli členové Solidarity z různých částí Polska, přijeli odboráři z Katovic, Gdaňsku, či například z Lublinu. Podle odhadu ČTK se v Lucemburku sešlo více než tisíc Poláků, agentura AP hovoří až o dvou tisícovkách demonstrujících.

"Přijeli jsme protestovat, protože když důl zavřou, ztratíme práci, bude to znamenat úpadek pro celý region," řekl ČTK jeden z protestujících. Dodal, že podle něj jednání o urovnání sporu s Polskem přerušila česká vláda. "To se nám Polákům nelíbí," poznamenal.

Další z demonstrantů ČTK řekl, že bez Turówa "umře" jeho město, čímž zřejmě narážel na nedalekou Bogatyni. Na otázku ohledně vyjednávání českých a polských špiček prohlásil, že nevěří ani jedné straně. "(Polský premiér Mateusz) Morawiecki a (šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw) Kaczyński vedou válku s EU i se všemi, čímž nám, Polákům, velmi ubližují," dodal.

Z Turówa přijelo podle listu Gazeta 340 lidí osmi autobusy. "Chtělo přijet více, ale musí pracovat: v jedné směně dělá 600 lidí," řekl jeden z horníků. Horníci z Turówa jeli autobusy na demonstraci 12 hodin, odboráři z Lublina celý den.

Protestující před polednem dorazili před sídlo českého velvyslanectví v Lucembursku, kde vyjádřili svůj nesouhlas s postojem české strany. "Češi svými hloupými a neopodstatněnými požadavky způsobili, že Soudní dvůr EU rozhodl o uzavření dolu," řekl Jaroslaw Grzesik, šéf odboru Solidarity pro energetiku a hornictví. "Přišli jsme také proto, abychom předali petici adresovanou celému českému národu, abychom ukázali, že nesouhlasíme s tím, že nás dělí," dodal.

Petici převzal český velvyslanec v Lucembursku Bärtl. V její kopii, kterou má ČTK k dispozicii, stojí, že nynější situace vychází ze zájmu Německa a spor vyostřují někteří čeští politici a oligarchové. Polsko a ČR by podle Solidarity měly vyřešit spor samy bez vměšování evropských institucí, které "hrají vlastní hry". Petice také uvádí, že se původní členové EU snaží sporem rozdělit Visegrádskou skupinu (V4), do níž kromě Polska a ČR patří také Maďarsko a Slovensko.

Velvyslanec Bärtl ČTK sdělil, že postoj z petice pokládá za pokrytecký, jelikož to byla polská strana, kdo jednání o dopadech provozu dolu dlouhodobě blokoval.

Zastupitelský úřad přijal v souvislosti s protestem zvláštní bezpečnostní opatření a od pondělí úzce spolupracoval s lucemburskou policií, řekl Bärtl. Místní pořádkové sily se totiž podle něj obávaly případných nepokojů ze strany některých protestujících, zajistily tak zejména místa, kudy by se dalo na českou ambasádu proniknout. Před český úřad postavily i obrněná vozidla. "Nechtěli zřejmě nic nechat náhodě," poznamenal český diplomat.

"Varujeme a dáváme vám čas na rozmyšlenou. Pokud ne, podpálíme Evropu. Podpálíme ji v našich srdcích, abychom kladli odpor idiotům, kteří rozhodnutími jediné osoby ruší tisíce pracovních míst a chtějí miliony Poláků připravit o elektřinu a také připravit Polsko a EU o energetickou bezpečnost. To nedovolíme," citují polská média vyjádření šéfa odborového svazu Solidarita (Solidarność) Piotra Dudy v Lucemburku.

Duda před protestem řekl, že odboráři demonstraci zorganizovali proto, aby vyslali signál eurokratům i polským politikům, že za svobodu, za polské hodnoty a pracovní místa "bude Solidarita válčit". V Lucemburku odboráři předali petici s výzvou, aby Soudní dvůr EU dodržoval unijní právní předpisy.

Duda také míní, že soud musí přerušit činnost do doby, než příští rok na jaře odboráři rozhodnou o jeho legálnosti. "Pokud nějaká soudkyně může sama o sobě zavřít důl, i když k tomu nemá práv, může i předseda Solidarity zavřít Soudní dvůr EU," řekl portálu Solidarity tysol.pl.

Duda podle listu Gazeta Wyborcza před českým velvyslanectvím řekl, že ozbrojená policie je tu zbytečná, protože odboráři nemají nic proti českému národu. "Jsme tu proto, aby začaly normální rozhovory. Ale víme, že tu nejde o jednání, ale jen o to, aby se zavřel důl a celá naše ekonomika," prohlásil. "Vyzýváme, aby se politici vzpamatovali a začali spolu normálně jednat. Nepotřebujeme žádný tribunál nespravedlnosti," zdůraznil.

Soud EU v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów do rozhodnutí o stížnosti České republiky, která se na soud obrátila kvůli tomu, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v obcích v Libereckém kraji. Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země.

Polská a česká vláda jednají o vzájemné dohodě, rozhovory se ale ocitly na mrtvém bodě kvůli neshodě o trvání vzájemných závazků. Přerušeny prakticky byly také kvůli českým parlamentním volbám a formování nové vlády v Praze.

Televize TVN 24 připomněla, že ve středu české ministerstvo životního prostředí navrhlo polské straně obnovit jednání, a to v reakci na výzvu Libereckého kraje, podle kterého nelze dva-tři měsíce čekat, než vznikne nová vláda. Šéf polského ministerstva Michal Kurtyka uvedl, že ochota české strany vrátit se k jednáním skýtá naději na vyřešení sporu a že český návrh je analyzován.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď