Kvůli suchu na Odře nemůže nizozemský pár přes půl roku odplout

foto Řeka, sucho - ilustrační foto.

Berlín - Již déle než půl roku žijí nizozemští světoběžníci Paul a Marietta Kamstraovi na lodi, která kvůli nízkému stavu vody v Odře nemůže opustit okolí obce Kienitz na německo-polské hranici. Seniorský pár si ale na svůj úděl nestěžuje, nikam prý nespěchají a užívají si klidu, napsala dnes agentura DPA.

Dvojice se s lodí Avontuur (Dobrodružství), která je 25 metrů dlouhá a pět metrů široká, vydala poznat krásy evropských řek, v létě jim ale plavbu překazil nedostatek vody. Na dva dny tehdy dokonce jejich loď uvízla na mělčině, ze které jim za nemalý účet pomohla správa povodí.

"Říční policie nám další plavbu zakázala a já už nemám chuť znovu cálovat," uvedl 74letý Paul v narážce na účet, který za vyproštění musel zaplatit. Odplout budou moci tehdy, až v Česku a v Polsku pořádně zaprší, a tak se v Odře zvýšil průtok.

Paul nicméně dodal, že s manželkou nikam nespěchají. "Máme to nejkrásnější vězení," dodal s odkazem na okolní přírodu. Pochvaluje si také noci bez světelného smogu, které by v civilizaci nenašel. Na lodi jim prý také nic nechybí, plavidlo z roku 1892 je vybaveno kuchyní, koupelnou i dílnou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď