ČR je podle Fialy připravená na všechny varianty vývoje na Ukrajině

foto Zleva ministr vnitra Vít Rakušan a premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po schůzi vlády, 23. února 2022 v Praze.

Praha - Česká republika je připravena na všechny varianty vývoje na Ukrajině včetně uprchlické vlny či omezení dodávek z Ruska, řekl po dnešním jednání vlády a Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet pracuje na tom, aby případné zhoršení situace mělo co nejmenší dopady na české občany. Své kroky koordinuje s partnery v EU a NATO, podporuje Ukrajinu a odmítá agresivní politiku Ruska, řekl novinářům Fiala.

Ruské uznání separatistických republik na ukrajinském území a vyslání armády podle Fialy znamená, že Evropa je krok od války. "Chtěl bych ubezpečit, že naše země je připravena na nejrůznější varianty vývoje," uvedl předseda vlády. Česko je připravené na možnou migrační vlnu i přerušení energetických dodávek z Ruska, dodal.

Úřady podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zatím kvůli dění na Ukrajině nezaregistrovaly žádné bezpečnostní hrozby pro české občany. Česko také zatím neregistruje zvýšený zájem Ukrajinců o různé typy pobytových povolení. "Zastupitelské úřady ČR v Kyjevě a Lvově jsou nadále v provozu, pobytová povolení se tam vyřizují standardně," uvedl Rakušan.

Vnitro podle něj zpracovalo scénáře, jak by Česko postupovalo v případě migrační vlny z Ukrajiny. Plán počítá s několika stupni od zeleného po černý. "V současné chvíli nejsme ještě ani v tom prvním zeleném stupni," řekl Rakušan. Zájem o víza podle něj nevybočuje z normálu.

Vláda dnes také schválila mandát pro prezidenta Miloše Zemana na summit NATO, který se pravděpodobně k dění na Ukrajině uskuteční. "Ještě není svolán na konkrétní den a hodinu, ale schválili jsme ho, protože situace se mění v každou chvíli," vysvětlil. Mandát vznikl standardně v koordinaci s ministerstvem zahraničí, prezidentská kancelář o něm dostala informace. Podle Fialy s obsahem mandátu neměl prezident problém.

Deník N uvedl, že Zeman má podle mandátu za ČR uznání separatistických republik "hluboce odsoudit". "ČR jej považuje za akt agrese vůči sousednímu suverénnímu státu a za jednoznačné porušení mezinárodního práva. Česká republika stojí za plnou nezávislostí a územní celistvostí Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích," cituje list z dokumentu.

Podle Deníku N není jasné, jak s mandátem naloží Zeman, který dlouhodobě zastává proruské postoje. Podle ředitele hradního zahraničního odboru Rudolfa Jindráka je prezident s obsahem dokumentu seznámen. "Měli jsme připomínky, byly akceptovány," uvedl Jindrák.

Expremiér Andrej Babiš (ANO), který dnes se Zemanem hovořil, novinářům řekl, že prezident čeká, zda se summit uskuteční. S hlavou státu hovořil o možných motivech ruského postupu. Podle toho, jak Babiš Zemanova slova pochopil, vidí prezident za kroky Ruska vnitropolitické důvody.

O situaci na Ukrajině dnes na uzavřeném zasedání jednal i sněmovní výbor pro obranu. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) poslanci dostali ucelené informace o dění na Ukrajině. "Myslím si, že dneska neexistuje jediný poslanec či poslankyně výboru pro obranu, který by si myslel, že ta situace tam vážná není. Je vážná, může být ještě vážnější," řekla novinářům. Česká republika podle ní musí být připravena situaci řešit.

Připomněla, že česká armáda vyčlenila pro alianční síly rychlé reakci 180 vojáků z chemického průzkumu a 400 vojáků z brigády rychlého nasazení. "Pokud by byl požadavek, tak v souladu s interními dokumenty jsme schopni je nasadit," poznamenala. S náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou bude řešit, zda Česká republika nabídne vojáky pro posílení alianční přítomnosti na Slovensku nebo v Rumunsku. V březnu bude o tématu jednat se slovenským ministrem obrany Jaroslavem Naděm.

Na bezpečnostní radě státu dnes informovala o plánovaných legislativních změnách, které by urychlily některé procesy krizového řízení, které nyní nejsou ideálně nastavené. Týkaly by se podle ní například toho, v jaký okamžik je možné otevřít některé registry. "Když se něco stane a potřebujete se dostat do registrů, musíte čekat na to, až bude vyhlášen stav ohrožení státu," poznamenala. Na některém z příštích jednání vlády i BRS chce kolegy informovat o harmonogramu těchto legislativních změn.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. září 2022

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď