Kvůli koronaviru se dnes přeruší letecký provoz mezi ČR a Čínou

foto Sanitka stojí na Letišti Václava Havla v Praze nedaleko letadla, kterým 3. února 2020 po půlnoci přiletělo pět českých občanů evakuovaných z Číny, kde se rozšířila nákaza novým koronavirem.

Praha - Od dnešního dne začíná platit zákaz přímých letů mezi Českou republikou a Čínou. Opatření zavedla vláda kvůli šíření koronaviru v Číně na neurčito. Zastaveny budou všechny spoje mezi Prahou a čtyřmi čínskými městy. Celkem bylo spojů 12 týdně. Loni využilo tyto lety 188.000 cestujících v obou směrech. Stejné opatření v poslední době zavedly kvůli koronaviru i některé další země.

Zákaz vydalo ministerstvo zdravotnictví formou ochranného opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Stejným způsobem už ministerstvo postupovalo minulý týden, kdy instruovalo letiště, aby poučovala cestující o symptomech viru a souvisejících opatřeních. Zákaz se podle úřadu týká komerčních letů. Jejich provozovatelům zakazuje lety provádět až do odvolání. Opatření se nevztahuje na vládní letouny.

Dosud mělo pražské letiště přímé spojení do čtyř čínských destinací. Jednalo se o linky letecké společnosti Sichuan Airlines do Čcheng-tu, firmy China Eastern Airlines do Šanghaje a Si-anu a firmy Hainan Airlines do Pekingu. Linka do čínského hlavního města, která fungovala třikrát týdně, brzy skončí natrvalo. Dopravce už dříve oznámil její zrušení od začátku března. Ostatní linky budou po zrušení dočasného zákazu letů do Číny zřejmě znovu pokračovat.

Poslední zpáteční spoj do Číny letěl v sobotu. Jednalo se o linku do Čcheng-tu. Po ranním příletu do Prahy let pokračoval zpátky do Číny krátce po poledni. Dopravce rozhodl o přerušení spojů už před rozhodnutím české vlády. Poslední jednosměrný let do Číny naplánoval na 12. února, ale ten se kvůli vládnímu zákazu nakonec neuskuteční.

Koronavirus se začal loni šířit z čínského Wu-chanu. Celosvětově je několik desítek tisíc případů onemocnění, drtivá většina v Číně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď