Kvůli investičním podvodům za 2,4 mld. byli obžalováni čtyři lidé

foto České bankovky, koruny, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Kvůli investičním podvodům se škodou asi 2,4 miliardy korun spojeným s firmou J.O. Investment byli obžalováni čtyři lidé. Podle obžaloby podvedli nejméně 3900 klientů. Na svém webu do dnes oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Všichni čtyři obžalovaní se podle žalobců dopustili praní špinavých peněz, a tři z nich navíc podvodů. Podle dřívějších informací policie jsou tři z obžalovaných manažery J.O. Investment. Obžalovaným hrozí až deset let vězení.

Obchodní model J.O. Investment měl podle detektivů znaky Ponziho schématu, tedy takzvaného letadla či pyramidy. Princip těchto podvodů spočívá v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze místo investování nechá a vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk z investic za účelem nalákání dalších klientů. Ve chvíli, kdy už ve fondu nezbudou žádné peníze, zkrachuje.

Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) již dříve sdělila, že J.O. Investment od roku 2016 neoprávněně a pod záminkou nereálného zhodnocení vkladů na finančním trhu nabízela investice na světových burzách v USA, Evropě i Asii. Manažeři ale peníze klientů neinvestovali a nechali si je pro sebe na nákupy nemovitostí, luxusních aut a zboží.

Loni v únoru provedli kriminalisté při zadržení podezřelých 18 domovních prohlídek a zadrželi při tom hotovost v korunách, eurech i dolarech, nemovitosti, luxusní auta značek Bentley, Maserati či Ferrari, šperky včetně hodinek značky Rolex či cihly zlata i dalších drahých kovů, to vše v celkové hodnotě 1,3 miliardy korun.

"V případě uznání viny lze zabrané výnosy z trestné činnosti použít na úhradu škody poměrným způsobem, a to pouze u těch poškozených, kteří již své nároky přihlásili do trestního řízení prostřednictvím soudem ustanovených společných zmocněnců," uvedl k tomu dnes státní zástupce Boris Havel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď