Bezpečnostní výbor se ke kauze Vrbětice nevyjádřil, strany ji okomentují v úterý

foto Ilustrační foto - V Praze se 9. prosince konala celostátní konference hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Na snímku vlevo je poslanec Radek Koten.

Praha - Členové sněmovního výboru pro bezpečnost dnes nesdělili, k jakému závěru dospěli na svém večerním jednání ohledně podezření, že do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni ruští agenti. Svá oficiální vyjádření včetně usnesení výboru chtějí zveřejnit v úterý na tiskových konferencích poslaneckých klubů před odpolední schůzí Sněmovny. Novinářům to po jednání výboru sdělil jeho člen, předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

"Dnes to nebudeme komentovat a poprosím vás o určitou shovívavost, protože k tomu máme své důvody," řekl Bartošek. Ujistil, že pro tento postup existují důvody. Většina ostatních členů výboru, kteří z jednání odcházeli, rovněž odmítla cokoli bližšího říct. Výbor dnes jednal asi tři hodiny.

Poslanec Pavel Žáček (ODS) novinářům řekl, že jednání bylo velmi podrobné. "Položili jsme řadu otázek. Myslím si, že valná část byla zodpovězena. A v tomto smyslu můžu říct, že jsme vzali na vědomí všechno, co padlo. A v zásadě, přestože to usnesení má být publikováno až k ránu, tak v podstatě jsme podpořili veškerá opatření, která byla přijatá a která přijata ještě budou," řekl novinářům.

Žáček uvedl, že jednání se zúčastnil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a všichni nejdůležitější představitelé zpravodajské a bezpečnostní komunity. Pozván byl například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek i ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. "To byla tak důležitá událost, že se k ní vyjadřovali všichni," dodal.

O záležitosti, která vedla k vyhoštění 18 Rusů z ambasády v Praze a odvetnému vyhoštění dvacítky českých diplomatů z Moskvy, budou v příštích dnech jednat i další orgány. V úterý ve Sněmovně zasedne například komise pro kontrolu civilní rozvědky nebo zahraniční výbor. Ráno se sejde také sněmovní branný výbor na společném jednání se Stálou komisí pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství (VZ). Je téměř jisté, že se o kauze povede debata i na sněmovním plénu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 12. června 2021

Očekáváme v 1:00 15°C

Celá předpověď