Květináři v Hongkongu si stěžují na nízké tržby kvůli koronaviru

foto Majitelka květinářství Iris Leungová v roušce rozváží 14. února 2020 zákazníkům na svátek svatého Valentýna v Hongkongu květiny s ochrannými obličejovými maskami.

Hongkong - Prodejci květin v Hongkongu si stěžují, že jejich tržby ve srovnání s loňským rokem poklesly až o 50 procent. Svátek svatého Valentýna byl pro ně vždy příslibem velkých výdělků, nyní se to ale v souvislosti s šířením nebezpečného koronaviru změnilo. Naopak oblíbenými dárky mezi zamilovanými se na Valentýna staly roušky či dezinfekce, píše zpravodajka britského listu The Guardian z Hongkongu.

Průzkum provedený seznamovací agenturou HK Romance, kterého se zúčastnilo 572 mužů a žen, ukázal, že obyvatelé Hongkongu si od svých protějšků nejvíce přejí roušky a dezinfekční gely na čištění rukou. Toto přání vyslovilo 30 procent dotazovaných žen, zatímco 18 procent respondentek uvedlo, že by chtělo květiny. 14 procent dotazovaných žen by pak na svátek zamilovaných rádo dostalo nějaký šperk či hodinky a devět procent letenky či pobyt v hotelu.

Pokud jde o muže, 32 procent jich v průzkumu uvedlo, že by chtěli dostat roušky či dezinfekci, 19 procent zmínilo, že nechce nic, a 11 procent by uvítalo nějaký elektronický dárek.

Roušky, dezinfekce, toaletní papír a rýže se staly v Hongkongu kvůli šíření koronaviru téměř nedostatkovým zbožím. Každé ráno se před obchody tvoří dlouhé fronty. Ochranné obleky i roušky chybí dokonce i v nemocnicích. Koronavirus, který se šíří z čínského města Wu-chan, si dosud vyžádal 1380 obětí v pevninské Číně, po jedné oběti hlásí Filipíny, Japonsko a právě Hongkong.

V pochmurné atmosféře posledních dní 31 procent mužů a 32 procent žen v průzkumu sdělilo, že letos na svatého Valentýna zůstanou doma, aby se vyhnuli nákaze. 27 procent respondentů pak uvedlo, že mají v plánu vyrazit na večeři. Koncerty a další kulturní akce v Hongkongu byly zrušeny, mnoho obchodů a restaurací zavírá dříve.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď