Kvalita vody v přírodních koupalištích v ČR je dobrá

foto Koupaliště - ilustrační foto.

Praha - Kvalita vody ve většině přírodních koupališť v Česku je stále dobrá. Pomáhá tomu i chladnější počasí, ve kterém se tak dobře nemnoží sinice, zdraví škodlivé bakterie. Zákaz koupání ale dále trvá na Velkém rybníku u Hroznětína. Na několika dalších místech je pak voda podle hygieniků nevhodná ke koupání, vyplývá z informací krajských hygienických stanic.

Na přítoku jablonecké přehrady Mšeno se aktuálně objevila zelenomodrá skvrna od neznámé látky. "Není jasné, zda jde o sinice, ropný produkt či něco jiného," uvedl vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu Vratislav Pavlín. Látka se do přehrady nedostala, jejímu šíření brání dvě norné stěny. Voda v přehradě tak má nadále podle hygieniků nejvyšší stupeň hodnocení.

Naopak na jednom z nejhorších stupňů kvality, čtvrtém stupni z pěti, je koupaliště v Chrastavě u Liberce, a je tak nevhodné ke koupání. Jedná se o dlouhodobý problém kvůli kolísavé kvalitě přítoku. Výrazné zhoršení kvality vody zjistily odběry také ve vodní nádrži Skalka na Chebsku. Nevhodné ke koupání je rovněž koupaliště v Budišově nad Budišovkou.

Několik dalších koupališť v Česku je hodnoceno třetím stupně z pěti. To znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů po koupání, hlavně u citlivějších jedinců, mezi něž patří těhotné ženy, děti nebo alergici. Po koupání tak hygienici lidem doporučují, se osprchovat. Podle informací na webu Státního zdravotního ústavu se u člověka koupajícího se ve vodě, v níž jsou sinice, mohou objevit vyrážky, rýma, bolest hlavy či žaludeční potíže.

Problémem jiného druhu trpí Bolevecký rybník v Plzni. Má sice nejvyšší kvalitu vody, ale není jí mnoho. Do normální úrovně hladiny teď chybí 106 centimetrů. "Trpíme nedostatkem. Neustále také probíhá systematické sklízení biomasy vodní vegetace a nelze vyloučit, že se plavci potkají s nějakými úlomky kosené vegetace," uvedl hydrobiolog Jindřich Duras.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď