Kutnohorské muzeum otevřelo výstavu Stavitelé katedrál

foto České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo výstavu Stavitelé katedrál (na snímku ze 6. srpna 2020), která přibližuje práci středověkých architektů, sochařů či kameníků. Expozice vznikla k výročí 25 let od zapsání Kutné Hory, konkrétně jejího historického jádra, chrámu svaté Barbory a katedrály Nanebevzetí Panny Marie, na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kutná Hora - České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci středověkých architektů, sochařů či kameníků. Expozice vznikla k výročí 25 let od zapsání Kutné Hory, konkrétně jejího historického jádra, chrámu svaté Barbory a katedrály Nanebevzetí Panny Marie, na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. ČTK to dnes řekla Edita Dvorská z muzea.

Fotogalerie

Na výstavě návštěvníci uvidí sochařské detaily z pražské svatovítské katedrály či chrámu svaté Barbory. Velká pozornost je věnována i dalším dvěma kostelům, jejichž stavby silně ovlivnila katedrální gotika. Jsou jimi katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci a kostel svatého Bartoloměje v Kolíně, jehož chór je dílem Petra Parléře. Představeny jsou také tři klasické francouzské katedrály Notre-Dame v Paříži, Chartres a Remeši.

Zájemci se mohou seznámit s proslulou kutnohorskou sochou Bolestného Krista nebo autoportrétem Petra Parléře a prohlédnout si i deset faksimilií středověkých manuskriptů se zajímavými iluminacemi. Atraktivní částí výstavy jsou náčrtníky stavitelů katedrál, které sloužily architektům, kameníkům a sochařům jako vzorníky.

Veřejnost může výstavu na Hrádku v Barborské ulici navštívit od pátku do 13. prosince. Otevřeno je každý den kromě pondělí. České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Má expozice také v Kamenném domě a Tylově památníku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď