Kurz koruny se blíží 25 Kč/USD, pražská burza oslabila

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna se k dolaru propadla na nejslabší úroveň za více než dva roky. Pražská burza dnes počtvrté v řadě oslabila. Index PX klesl o 1,68 procenta na 1188,01 bodu.

Koruna je vůči dolaru nejslabší za více než dva roky, kurz se blíží 25 Kč/USD

Za jeden den oslabila koruna vůči měně USA k dnešním 17:00 oproti předchozímu závěru o 30 haléřů na 24,95 Kč/USD. Vyšší než dnes byl kurz koruny k dolaru naposledy na konci května roku 2020. K euru si koruna také pohoršila, ale pouze o dva haléře na 24,65 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Za propadem stojí podle analytiků vývoj kurzu dolaru k euru, ovlivněný vývojem v Rusku. "Finanční trhy dnes ráno ovlivnila zpráva o částečné mobilizaci v Rusku, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin. Tato eskalace geopolitického rizika pomohla americkému dolaru proti euru na nejsilnější hodnotu za posledních 20 let, když se kurz dostal až k 0,9885 USD/EUR," sdělil analytik Komerční banky Jan Vejmělek. "Investoři tak vyhledávají bezpečnější měny, jako je právě americký dolar, a naopak opouštějí exotičtější měny, jako je česká koruna," uvedl k dopadům vyhlášení mobilizace analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během dneška vystoupil až na úroveň kolem 111 bodů, tedy nejvyšší hodnoty od roku 2002. "Na silnější americkou měnu reagovaly středoevropské měny oslabováním," doplnil Vejmělek. Oslabování bude zřejmě pokračovat. "Koruna má dál tendenci ztrácet, a to zvláště proti postupujícímu dolaru," uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. Kurzy dnes ještě může ovlivnit rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o nastavení měnové politiky, tedy úrokových sazeb. "S velkou pravděpodobností se sazby zvýší o 75 bazických bodů do pásma tři až 3,25 procenta. Zvyšování úrokových sazeb v USA pak láká investory," sdělil Lajsek.

Kurz koruny k dolaru v posledních měsících značně kolísal. Na přelomu června a července česká měna vůči americké prudce oslabila z 23,36 Kč/USD až na 24,51 Kč/USD. Poté kurz zase začátkem srpna klesl na 23,58 Kč/USD, ale na přelomu srpna a září už byl až kolem 24,80 Kč/USD.

Částečná ruská mobilizace ovlivnila i obchodování na pražské burze

Ztrátu zaznamenaly všechny hlavní emise s výjimkou Kofoly. Nejvíce ztrácely akcie banky Erste. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru oslabila o dva haléře, na dolar ztratila 30 haléřů.

Dnešní obchodování uzavřelo se ztrátou devět z deseti titulů ovlivňujících index PX. Na výsledku se negativně projevila především zpráva o částečné mobilizaci v Rusku, uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Ruský prezident Vladimir Putin ve svém ranním projevu vyhlásil částečnou mobilizaci, která by se mohla týkat až 300.000 rezervistů, a podpořil plán připojit části Ukrajiny k Rusku.

Nejvýraznější ztrátu utrpěly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena klesla o 3,15 procenta na 615 korun.

Nedařilo se ani dalším dvěma bankovním titulům, se kterými se na pražské burze obchoduje. Akcie Monety zlevnily o 2,1 procenta a emise Komerční banky odepsala 1,4 procenta.

Mimo bankovní sektor se na burze nedařilo ani firmám působícím v energetice. Akcie firmy Photon Energy, která se zaměřuje na stavbu solárních elektráren, odepsaly 2,77 procenta a uzavřely obchodování s cenou 63,20 koruny.

Do minusu zamířily rovněž cenné papíry polostátní energetické společnosti ČEZ. Zlevnily o 1,71 procenta na 920 Kč za kus. "ČEZ zaznamenal pátý ztrátový den v řadě," poznamenal analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč. Upozornil, že cena akcií ČEZ je nejnižší za poslední dva týdny.

Dnešnímu výprodeji na pražské burze odolaly pouze akcie nápojářské společnosti Kofola. Posílily o 2,19 procenta na 280 Kč za kus.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,63

24,65

Kč/USD

24,65

24,95

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď