Kurz je vyšetřován pro podezření z úplatkářství a zneužití důvěry

foto Ilustrační foto - Rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň - Rakouský kancléř Sebastian Kurz je vyšetřován pro podezření z úplatkářství a zneužití důvěry. Podle agentury Reuters to oznámili rakouští protikorupční prokurátoři. Stalo se tak po razii v centrále Kurzových lidovců (ÖVP), kancléřství a ministerstvu financí. Rakouské úřady zároveň oznámily, že spolu s Kurzem vyšetřují dalších devět lidí. Kancléř očekává, že obvinění se ukážou jako nepravdivá.

Kurz a jeho kolegové podle sdělení státního zastupitelství pro hospodářskou kriminalitu a korupci (WKStA) čelí podezření, že si koupili příznivý mediální obraz za peníze daňových poplatníků.

Vyšetřování prokurátoři potvrdili jen několik hodin po raziích v kancléřství, na ministerstvu financí a v centrále ÖVP. Podle agentury Reuters tak Kurz čelí další kauze poté, co prokurátoři v květnu oznámili, že jej vyšetřují v jiném případu pro podezření z křivé přísahy.

"Kancelář prokurátora pro ekonomické záležitosti a korupci začala vyšetřovat Sebastiana Kurze, devět dalších lidí a tři organizace, a to pro podezření ze zneužití důvěry... korupce.. a úplatkářství, s různými mírami zapojení," stálo v prohlášení.

"Jsem přesvědčen, že tato obvinění se také ukážou jako nepravdivá," uvedl Kurz v krátkém prohlášení. Dodal, že neupřesněná komunikace prostřednictvím textových zpráv byla vytržena z kontextu, aby byl proti němu "vyroben" případ.

Zástupkyně předsedy ÖVP Gaby Schwarzová razie v sídle strany označila za snahu udělat show a poškodit Kurze a stranu. ÖVP opakovaně protikorupční prokurátory obvinila ze zaujatosti vůči Kurzovi, což prokurátoři a soudci odmítají.

Její reakce podle Reuters odhalila napětí ve vládnoucí koalici mezi Kurzovými konzervativci a levicovými Zelenými, kteří vedli kampaň za "čistou politiku". Ti zatím nesdělili, jak dalece budou Kurze podporovat, pokud budou kauzy pokračovat. "Nařčení z dělání politického divadla je prázdné, jednoduše proto, že k využití tohoto nástroje, tedy vykonání razií v rámci vyšetřování, je vyžadován souhlas soudce," uvedl rakouský vicekancléř Werner Kogler (Zelení).

Bulvární deník Österreich, kolem něhož se podle rakouských médií vyšetřování točí, vydal dříve prohlášení, v němž odmítl, že by přijal státní peníze za reklamy výměnou za otisknutí průzkumů.

Prokurátoři deník přímo nejmenovali. Mají však podezření, že od roku 2016 nejméně do roku 2018 byly peníze ministerstva financí využity k zaplacení politicky motivovaných a někdy zmanipulovaných průzkumů, které byly otištěny v novinách. Někteří z vyšetřovaných zároveň podle žalobců mohli ovlivnit zpravodajství.

Kurz převzal vedení ÖVP v květnu 2017 a později téhož roku dovedl stranu k volebnímu vítězství.

Ministr financí Gernot Blümel uvedl, že se vyšetřování jeho osoby netýká, jelikož se vztahuje na období před jeho loňským nástupem do funkce.

Tři hlavní rakouské opoziční strany volají po mimořádném zasedání dolní komory parlamentu a vyzvaly Kurze, aby rezignoval.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď