Kurýři Woltu dnes v centru Prahy znovu protestovali proti odměnám

foto Protest kurýrů rozvážkové společnosti Wolt proti změnám v systému odměňování, kvůli kterému jim klesly výdělky, 14. února 2023, Praha.

Praha - Několik desítek kurýrů rozvážkové společnosti Wolt dnes v centru Prahy podruhé v tomto měsíci protestovalo proti změně systému odměňování, kvůli němuž jim podle nich klesly výdělky. Sešli se na Václavském náměstí, odkud se později vydali na pochod okolními ulicemi přes magistrálu před holešovické sídlo firmy. Tam provolávali hesla určená vedení společnosti a po 18:00 dnešní akci ukončili. Firma Wolt prostřednictvím své mluvčí uvedla, že je připravena s kurýry komunikovat a po vzájemné domluvě také znovu jednat.

Fotogalerie

Řečníci na Václavském náměstí kritizovali fungování systému odměňování, který je podle nich netransparentní. Jako problém někteří označili také masivní nábor kurýrů. Jeden z kurýrů řekl, že si za deset hodin práce vydělá 2200 až 2500 Kč při rozvážení autem a musí z toho odečíst amortizaci vozu, cenu benzinu, pojištění nebo daně. "Můj průměr za hodinu je čistý zisk 35 korun," uvedl. Další prohlásil, že má průměrný výdělek 35 až 65 korun za hodinu.

Protest kurýrů podpořil na Václavském náměstí i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Řekl, že jejich boj za lepší pracovní podmínky je zcela oprávněný. Firma podle něj nastavuje kurýrům nepředvídatelné pracovní podmínky. Kurýři by měli s odbory spolupracovat, míní.

Po necelých dvou hodinách se podle odhadu zpravodaje ČTK necelá stovka kurýrů s transparenty, píšťalkami či megafony vydala na plánovaný pochod přes Krakovskou, Žitnou, Štěpánskou a Ječnou ulici, náměstí I. P. Pavlova a poté po magistrále přes Hlávkův most do Holešovic. Před sídlem Woltu pískali a skandovali hesla vyzývající vedení firmy k jednání, poté protest ukončili a rozešli se.

Policisté už dříve vyzvali řidiče, aby se této lokalitě kvůli dopravním komplikacím raději vyhnuli. Během pochodu kurýrů dopravu usměrňovali tak, aby automobily mohly po frekventovaných ulicích v centru v odpolední dopravní špičce projet.

Wolt v Česku spolupracuje se zhruba 7000 kurýry a o zapojení do provozu má zájem dalších 5000. Podle vedení společnosti se odměny kurýrů už krátce po prvním protestu dostaly na stejnou úroveň jako před změnami systému a jejich výdělek by měl dosahovat 250 až 300 Kč za hodinu. Kurýři rozvážkových společností většinou pracují jako takzvaní partneři, tedy jako živnostníci, kteří si musejí sami hradit například sociální a zdravotní pojištění a náklady na údržbu vozidel.

Zhruba stovka kurýrů protestovala na Václavském náměstí už na začátku února. Uváděli, že po změnách v systému odměňování jim klesly výdělky. Společnost Wolt argumentovala tím, že výdělky se snížily krátkodobě kvůli velkému počtu lidí, kteří se do systému tehdy připojovali. Celou situaci považuje firma spíše za nedorozumění.

Organizátoři akce se po prvním protestu s představiteli firmy sešli. Společnost poté uvedla, že zvýší minimální odměnu za objednávku. Částka by měla stoupnout o deset až 20 procent podle toho, v jakém regionu kurýři pracují. Organizátorům protestu ale výsledek nestačil a svolali na dnešek další protest.

Podle mluvčí Woltu Jany Jarošové se dnešní protest před začátkem akce ani v jejím průběhu nijak neprojevil na dostupnosti rozvážkové služby, která normálně fungovala. Organizátoři účastníky protestu vyzývali k tomu, aby se dnes do systému nepřihlašovali. Vpodvečer mluvčí ČTK sdělila, že společnost je otevřena komunikaci se svými partnerskými kurýry. "Setkáváme se po společné domluvě, jak tomu bylo i minulý týden. Všichni kurýři zároveň vědí, jak se na nás obrátit a že na jejich podněty, zpětnou vazbu či dotazy reagujeme co nejdříve," uvedla Jarošová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď