Kurdové zatkli v Sýrii známou francouzskou propagandistku IS

foto Ilustrační foto - Kurdské bezpečnostní síly.

Paříž/Damašek - Kurdské jednotky zatkly v Sýrii Francouzku, která tam před několika lety odešla za radikály z Islámského státu a hrála důležitou roli jako jejich propagandistka a náborářka. Francouzským médiím to sdělila její matka, která žije v Bretani. Třiatřicetiletá Emilie Königová je podle serveru France 24 na teroristickém seznamu OSN i Spojených států.

Matka Königové řekla deníku Ouest-France, že její dcera je držena v kurdském táboře, kde byla "vyslýchána a mučena". Francouzské úřady vyzvala, aby její dceři i jejím třem dětem narozeným v Sýrii pomohly k návratu do vlasti.

Königová, která konvertovala k islámu po sňatku se svým prvním manželem alžírského původu, odešla do Sýrie už v roce 2012. Ve Francii nechala své dvě děti a v Sýrii žila s novým druhem, který byl později zabit.

Žena se objevila v několika propagandistických videích IS, v nichž vyzývala "k džihádu, dokud je tady nepřítel". Francouzské zpravodajské služby také zachytily několik telefonátů, v nichž Königová nabádala své kontakty ve Francii k útokům na francouzské instituce a vdovy francouzských vojáků.

Už v polovině prosince zadrželi kurdští bojovníci v Sýrii další prominentní postavu francouzského islamismu, šestatřicetiletého Thomase Barnouina.

Podle francouzských úřadů se nyní v iráckých a syrských věznicích a táborech nachází několik desítek dospělých Francouzů - bojovníků IS a jejich manželek. Otázka osudu matek a jejich dětí je zvlášť choulostivá. Francouzský prezident Emmanuel Macron v listopadu uvedl, že v těchto případech budou úřady postupovat individuálně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď